MENÜ
Sepet
Kategorinin Öne Çıkanları
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 37 (2 Sayfa)

Diğer Bakliyatlar

Bakliyatlar, besleyici özellikleri ve farklı yemekler içerisinde kullanılarak değişiklik kazandırmaları açısından önemli gıdalardır. Buğday, pirinç, nohut ve fasulye gibi farklı ürünler temel olarak kendileri birer bakliyat çeşidi olsa da bu ürünlerden de alternatif bakliyat çeşitleri üretilir. Örnek olarak yarma Anadolu'da birçok kültürde önemli bir yere sahip olarak kullanılan bir buğday ürünüdür.

Yarma, Anadolu'da dövme olarak da adlandırılan ve özellikle pilavı ya da haşlaması gerçekleştirilen buğday çeşitleri arasında yer alır. Çünkü dövme pilavı gibi yemeklerin hazırlanması için kullanılan bu ürün; buğday kaynatılıp kurutulduktan sonra kabuğundan ayrılmasıyla tüketime hazır hale getirilir.

Bugün birçok kentte mutfaklarda kullanılan doğal yarma özellikle halen köy geleneksel yöntemi ile üretilmektedir. Endüstriyel işlemlerden geçmediği için köy usulü yarma içerisinde halen buğdaydan alınabilecek bütün vitaminleri bulunduracak kadar lezzetli ve faydalı bir çeşittir. Çünkü ev yapımı yarma ile hazırladığınız bir pilav sayesinde bol protein, yüksek lif yapısı ile kolay sindirim ve A-E-B vitaminlerini eksiksiz temin edebilirsiniz.

Un Çorbası ve Bakliyat Çorbası Keyfi

Bakliyatlar kaynatma yöntemi ile tüketime hazır olacak ve faydasını elde edebileceğiniz gıda ürünleridir. Çünkü her ne kadar buğdayın işlenmesi gibi yöntemler ile elde edilseler de organik yarma gibi ürünler halen sert bir yapıya sahiptir ve mutlaka iyice pişirilmesi gerekir. Örneğin, bu ürün ile birlikte aşure ve Anadolu'nun vazgeçilmez yemek tariflerinden biri olan keşkek hazırlanabilir.

Aslında bakliyatlar ile hazırlanabilecek en keyifli yemekler arasında çorbalar yer alır. Et suyu çorbaları, tavuk suyu çorbaları, sebze çorbaları veya salçalı çorbalar gibi her tarif içerisinde farklı bir bakliyat çeşidi bulundurulabilir. Hatta direkt olarak da bu kategoride temin edebileceğiniz un çorbası en leziz ve pratik çorba çeşitlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Söyle Yerinden avantajlı bir şekilde sizlere alışveriş imkânını aracısız olarak sunmaya çalışırken, seçebileceğiniz farklı bakliyat çeşitlerini de bir alt kategori olarak sunmaktadır. Bu kategoride temin edilebilecek un çorbası gibi katkı maddesine sahip olmayan yumurtalı ve organik ürünleri Kayseri mutfağından mutfağınıza taşıyarak, lezzeti ile birlikte yılın her gününde tüketmeyi tercih edebilirsiniz.