MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)

Pirinç

Anavatanı Hindistan olmak üzere Ortaçağda Avrupa'ya ve yaklaşık 700 yıl öncesinde de Türk topraklarına gelen pirinç bugün halen günlük beslenmenin temel öğelerinden birisidir. En önemli tüketim çeşidi de pilav olmak ile birlikte her yemeğin yanına yakışabilecek veya bir ana yemek olarak tüketilebilecek yemek çeşitleri arasında yer alır. Bu nedenle de evinizde veya işletmenizde mutfakta mutlaka bulunması gereken bakliyatlardan birisidir.

Söyle Yerinden bir alt kategori olarak ayırmış olduğu bölüm içerisinde farklı pirinç çeşitleri ile size daha zengin bir şekilde seçim yapma şansı tanımaya çalışmaktadır. Örneğin, lezzetli ve özellikle misafirlere sunumda görsel zevk oluşturan tane tane pirinç pilavı hazırlamak için farklı çeşitler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Bu açıdan Türkiye'de çok uzun yıllardır yetiştirilen Osmancık pirinç gibi bir ürün tercih edilebilir.

Bu bakliyat için akla gelen ilk çeşitlerden biri de baldo pirinç olarak adlandırılır. Baldo aslında bir İtalyan kökenli çeşit olmak ile birlikte ülkemizde de özellikle Balıkesir'de yetişir. Pilavlık veya dolmalık olarak çoğu zaman lüks sınıf için tercih edilen bir çeşit olarak kabul edilir. Aslında elbette ki mutfağınızda tatlılar veya farklı yemekler için de kullanılabilir.

Türk Mutfağının Vazgeçilmez Lezzetleri: Pirinç Yemekleri

Türk mutfağında birçok farklı yemek hazırlanırken bakliyatlardan ve hububatlardan yararlanılır. Bahsedilen ilk örnek pilav olsa da aslında pilavlık pirinç dışında bu bakliyatın kullanımı sayesinde özellikle dolma, sütlaç gibi sütlü tatlılar, kadınbudu köfte, yayla çorbası gibi lezzetli çorbalar ya da Gaziantep gibi Güneydoğu Anadolu yörelerinde yuvalama gibi çok özel yemekler hazırlanır.

Tüketimi lezzetli ve kalorisi çok yüksek olması ile birlikte özen gösterilmesi gereken bir bakliyat olmakla birlikte de vazgeçilmez bir şekilde Türk mutfağında her yemek tarifine direkt olarak veya bir ek gıda olarak yerleşmiştir. Bu ürünü bütçenize, tüketim kültürünüze, üründen aradığınız renk veya dokuya bağlı olarak farklı çeşitleri ile temin edebilirsiniz. Özellikle gluten içermemesini ve daha çok hangi yemek çeşidi içerisinde tükettiğinizi de göz önünde bulundurarak seçimlerinizi belirleyebilirsiniz.

Söyle Yerinden değişen çeşitler açısından örneğin basmati, baldo veya doğal Osmancık ürün çeşitleri ile sizlere her zaman en zengin seçenekleri sunmaya çalışır. Aracısız şekilde üreticiden tüketiciye ulaştırmaya çalıştığımız farklı ürünlerde de pirinç fiyatı konusunda her zaman ekonomik seçimler sunulur. Bu anlamda mutfağınızın mutlak parçalarından biri olan bu bakliyatı, tüketim kültürünüze bağlı olarak istediğiniz miktarlarda hemen şimdi satın almayı seçebilirsiniz.