MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 10 (1 Sayfa)

Petekli Bal

Petek bal, en çok tercih edilen bal ürünlerinden biridir. Bu petekler esasen arıların bal ve polenlerini depolamak için kullandıkları doğal bir yapıdır. Balmumundan inşa edilen bu altıgen üçgenin içerisinde arılar topladıkları nektarlardan bal yapmaktadır. Petek balın en önemli avantajlarından biri, içeriğinde sahtekârlık yapmanın zor olmasıdır. Bunun yanı bal petekleri, bir miktarda olsa arı poleni, arı sütü ve propolis içerebilir. Çok küçük miktarlarda da olsa bu yan ürünler, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Dokulu bir yapısı olan petekli balın mumlu olan kısımları sakız gibi çiğnenebilir. Özellikle vücuda olan faydalarıyla öne çıkan ürünlerden biridir.

Petek Balın Faydaları

Patak balı, tıpkı diğer bal çeşitleri gibi insan sağlığına birçok fayda sağlar. Bu faydaların başında güçlü antioksidan kaynağı olması gelir. Bu sayede serbest radikallerle mücadele eder ve hasta olmanızı engeller. Bunun yanı sıra uykusuzluk ve yorgunluk gibi günlük yaşamda yaşadığınız bazı sıkıntıların giderilmesinde de önemli etkiler barındırır. Düzenli olarak günde bir tatlı kaşığı petek bal yerseniz, kalp damar tıkanması, anemi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskiniz azalacaktır. Hücreleri yenileyen petek bal, alerjik hastalıklara da iyi gelmektedir. Aynı zamanda tatlı krizlerinizi bastırmak için harika bir yoldur ve kilo alımınızı önler.

Petek Bal Nasıl Saklanır?

Petek balının muhafazasına ilişkin en yaygın yapılan hata buzdolabında saklamaktır. Bu balı buzdolabında saklamamalısınız. Muhafaza edildiği ortamın güneş görmemesi gerekir. Ancak soğuk da olmamalıdır. En iyi serin bir yerde muhafaza etmektir. Bununla birlikte petek balınızı mutlaka kapaklı bir saklama kabına alın ve ağzını iyi bir şekilde kapatın.

Petek Bal Fiyatları

Petek bal tercih ederken, insan elinin olabildiğince daha az değdiği, yüksek rakımlı yaylalarda üretilen ürünleri satın almalısınız. Bu sayede hem daha doğal hem de daha lezzetli bala sahip olabilirsiniz. Petek bal fiyatları ise kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Balın gramajı ve satıcının fiyat politikası da bu konuda etkilidir. Söyle Yerinden sayesinde doğal petek bal seçeneklerine ulaşabilir, doğrudan yerel üreticiler tarafından üretilen balları sipariş edebilirsiniz.