MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 17 arası, toplam: 17 (1 Sayfa)

Kekik

Kekik, güzel kokusu ve lezzeti nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Avrupa'da doğal olarak yetişir ve yemek pişirme, çay yapımı, ilaç yapımı ve parfümeride kullanımı gibi birçok farklı amaç için kullanılır. Özellikle baharat karışımlarında, kırmızı etlerin, tavukların, sebzelerin ve salataların lezzetlendirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Öte yandan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde sağlık açısından da faydaları vardır. Taze kekik veya kuru olarak da bulunabilir.

Kekiğin Faydaları Neler?

İster taze ister kuru olsun kekiğin faydaları hemen herkes tarafından merak edilir. Özellikle dağ kekiği gibi daha doğal olan formu için dağ kekiğinin faydaları konusu sıklıkla sorgulanır. Sağlık açısından pek çok faydası olan bu doğal bitki yüksek miktarda antioksidan içerir ve vücudu serbest radikallere karşı koruyarak hücre hasarını azaltır. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için, özellikle romatoid artrit, osteoartrit ve inflamasyonun diğer şekilleri gibi iltihaplı hastalıklarda faydalıdır. Diğer yandan bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur.

Kekik faydaları açısından en çok sindirim sağlığına yardımcı olan bir bitkidir. Karın ağrısı, gaz, şişkinlik ve diğer sindirim sorunlarına iyi gelir. Özellikle kekik çayı olarak tüketildiğinde hem sindirim sistemi hem de antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilir. Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülen antioksidan bileşikler içeren benzersiz baharat, nörolojik sağlık için de faydalıdır. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülür.

Kekik Kullanım Alanları

Benzersiz bir kokuya sahip olan kekik özellikle et, sebze ve balık yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Öte yandan çorba, sos, pizza, makarna ve salatalarda da tercih edilebilir. Özellikle kırmızı et yemeklerinde yağların sindirimini kolaylaştırdığı için popülerdir. Taze olarak kullanılabildiği gibi daha yaygın olarak kuru olarak kullanılır. Eğer toplu olarak satın almak isterseniz top kekik halinde dağ kekiği alarak kendiniz de evde kurutarak, kuru formda bir baharat şeklinde kullanabilirsiniz.

En doğal ve taze kekik baharatı içinse doğru adres Söyle Yerinden! Evlerin demirbaş baharatı olarak bilinen kekiğin güzel halini birkaç tıkla kolayca satın alabilirsiniz.