MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 26 (2 Sayfa)

Kırmızı Biber ve İsot

Kırmızı biber, pul biber veya kırmızı toz biber olarak da bilinen, acı veya tatlı biberlerin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen bir baharattır. Türk mutfağındaki önemli baharatlardan biridir ve pek çok yemeğe lezzet katar.

İsot ise Türkiye'nin güneydoğusunda yetişen bir biber türünün kurutulup öğütülmesiyle elde edilen bir baharattır. Kahverengi veya kırmızımsı renkte olabilir ve karakteristik bir acı tat ve yoğun bir kokuyla tanınır. Özellikle Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahiptir ve Antep yöresinde kebap, lahmacun ve bazı mezelerde sıklıkla kullanılır. Kırmızı biber ve isot adeta ayrılmaz bir ikili gibidir ve acı severler için son derece önemli baharatlardandır.

Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı acı biber olarak da tanına kırmızı pul biber faydaları konusunda ün salmıştır. Öncelikle metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekleyebilir. İçerdiği kapsaisin adlı bileşik sayesinde, ağrı kesici özelliklere sahiptir. Diğer yandan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve kalp sağlığına faydalı olurken kolesterol düzeylerini düşürebilir. İçerdiği C vitamini sayesinde, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirler. Son olarak sindirim sistemi sağlığına faydalıdır.

İsot Nedir ve İsot Nerelerde Kullanılır?

İsot, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen, kırmızı biberin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen bir baharat çeşididir. Kahverengi veya kırmızımsı renkte ve karakteristik bir acı tat ve yoğun bir kokuyla tanınır. Özellikle Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahiptir ve kebap, lahmacun ve bazı mezelerde sıklıkla kullanılır. Diğer yandan çorbalara, et yemeklerine, sebzelerin marine edilmesinde ve baharatlı soslarda da kullanılır.

İsotun lezzetini artırmak için, kavrulmuş susam veya cevizle karıştırılarak da tüketilebilir. Buna "çemen" adı verilir ve Türk mutfağında yaygın bir şekilde kullanılır. İsot çiğköfte yapımında da öne çıkar ve acı çiğ köfte severler için vazgeçilmezdir. İsot acı mıdır sorusu ilk kez deneyecek olanların en merak ettiği konulardandır. İsot, biberin bir çeşidi olduğu için acıdır. Acılığı, içerdiği kapsaisin adlı bileşikten kaynaklanır. Bu bileşik, biberlerin acılığından sorumlu olan bir madde olarak bilinir. Ancak isotun acılığı farklı olabilir ve kişinin acıya olan toleransına göre değişebilir. Öte yandan biberin çeşidine, yetiştiği bölgeye ve hasat zamanına göre değişebilir.

İsot fiyat seçenekleri biberin yetiştiği bölge, kalitesi ve sezon gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle en kaliteli ve taze hali yaz aylarında temin edilebilir. Fiyatlar da buna bağlı olarak yaz aylarında daha düşük olabilir. Yılın her döneminde en taze ve doğal olan kırmızı biber ve isot çeşitlerini temin etmek isterseniz Söyle Yerinden’den sipariş oluşturabilirsiniz.