MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 13 arası, toplam: 13 (1 Sayfa)

Sumak Nedir?

Sumak, aynı ismi taşıyan familyanın tohumlarından öğütülen ve genellikle yemeklerde baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Bitkinin kurutulmuş meyveleri, ekşi, limonumsu bir tat ve kokuya sahip kırmızı renkli toz haline getirilir. Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Asya gibi yerlerde yaygın olarak kullanılan baharat ülkemizde lahmacun, kebap, salata ve çeşitli mezelerde sıklıkla tercih edilir.

Sumak Nasıl Yapılır?

Sumak yapımı için aynı adlı bitkinin kurutulmuş meyvelerine ihtiyaç vardır. Kurumuş meyveler bir kahve değirmeni ya da blender ile iyice çekilir. Öğütme işlemi bitince ağzı kapalı bir kapta tazeliği bozulmadan saklanabilir.

Sumak Faydaları

Sumak, antioksidanlar ve C vitamini gibi besinler açısından zengin bir baharattır. Ayrıca bazı araştırmalar bu baharatı tüketmenin birçok sağlık faydası olabileceğini gösterir. Örneğin, yüksek miktarda antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bunların yanı sıra sözkonusu baharat sindirim sağlığına faydalı olabilecek bazı özelliklere sahiptir. Örneğin, baharat içerisinde bulunan tanenler, mide asidini nötralize ederek mide yanması ve asit reflüsü semptomlarını hafifletebilir. Öte yandan iltihaplanma ile savaşabilen bazı bileşikler içerir. Bu bileşikler iltihaplı hastalıkların (örneğin artrit, kalp hastalığı ve diyabet gibi) riskini azaltabilir. Baharat içerisinde bulunan antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler, kalp sağlığına faydalı olabilir. Bazı araştırmalar tüketiminin kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sumak Nerelerde Kullanılır?

Sumak, yemeklere ekşi bir tat vermek için kullanılır ve özellikle lahmacun ve kebap gibi etli yemeklerin lezzetini artırmak için kullanılır. Diğer yandan salatalarda kullanılarak lezzetli bir ekşi tat elde edilir. Öte yandan bazı lezzetseverler tavuk ve balık yemeklerine lezzet katmak için tercih eder. Bazı kullanıcılar da sumak çayı hazırlar.

Sumak Fiyatı

Sumak fiyatı bulunduğunuz bölgeye, üretim yöntemine, kalitesine ve satış yeri gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ancak organik, doğal ya da ithal baharatlar daha pahalı olabilir. Yine de diğer baharatlara göre oldukça ekonomik bir baharat olarak kabul edilir ve yemeklerinize lezzet katmak için uygun bir seçenektir. En doğal ve taze sumak çeşitleri için Söyle Yerinden’den hemen sipariş verebilirsiniz.