MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 15 (1 Sayfa)

Elma sirkesi, elmaların suyunun çıkarılarak fermente edilmesiyle yoluyla elde edilir. Bu ürün yüzyıllar boyunca alternatif tıp alanında kullanılmıştır. Günümüzde ise salatalarda, yemeklerde, turşularda ve gıda koruyucularında kullanılmaktadır.

Türk mutfağında önemli bir yeri olan sirke, yaygın biçimde tüketilen fermente ürünlerden biridir. Elma sirkesi, tüm sirke çeşitleri arasında en çok bilinenlerden biri olarak karşınıza çıkacaktır. Sirke katıldığı yemeklere keskin bir aroma katmaktadır. Bu sebeple dikkatli kullanılması oldukça önemlidir. Yemeklere kattığı aromanın yanı sıra sağlığınız açısından da birçok fayda barındırmaktadır. Doğal elma sirkesi kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra A, B2, C ve E gibi birçok vitamini de barındırmaktadır.

Ev Yapımı Elma Sirkesinin Faydaları

Ev yapımı elma sirkesi geçmişten bugüne kadar barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Düzenli ve dikkatli bir tüketim sayesinde birçok farklı hastalığa iyi gelen ürünlerden biridir.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıyla kansere karşı etkili bir gıdadır. Bunun yanı sıra mide rahatsızlığı ve migren ağrılarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bakterileri yok etmesi nedeniyle yara temizliğinde de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra cilt bakımında da oldukça faydalı bir üründür. Su ile karıştırıp pamukla uygulama yaptığınızda sivilcelerinizin yok olduğunu görebilirsiniz. Kan şekerini düzenlemeye de fayda sağlayan bu sirke tokluk hissi sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde tükettiğinizde zamanla daha dinç hissettiğinizi de fark edebilirsiniz. Yine kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde önemli yardımcılardan biridir.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılmalı?

Doğal elma sirkesi salata soslarında yaygın olarak kullanılır. Bunun temel sebebi, salatanın tadını çok daha lezzetli ve aromatik bir hale getirmesidir. Organik elma sirkesi tercih ettiğinizde bu lezzeti çok daha yoğun olarak fark edebilirsiniz.

Şifa deposu olarak adlandırılabilecek elma sirkesi, kilonuzu kontrol etmek adına da kullanabileceğiniz ürünlerden biridir. Yemeklerden önce bir çay bardağı suya, bir kaşık elma sirkesi eklemeniz hem tokluk hissinizi kuvvetlendirecek hem de metabolizmanızı güçlendirecektir. Bununla birlikte diyabet ve benzeri hastalıklarınız varsa, bu ürünü doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekir. Cilt bakımında da kullanabileceğiniz elma sirkesi fiyatları ise genel olarak yapım şekline ve gramajına göre değişiklik gösterir.

Söyle Yerinden sayesinde geleneksel yöntemlerle üretilen doğal elma sirkelerine ulaşabilir, dilediğinizi hemen sipariş edebilirsiniz.