MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 18 arası, toplam: 18 (1 Sayfa)

Osmanlı Dibek Kahvesi

Eski Türk geleneğinde İstanbul'da ve Anadolu'nun dört bir tarafında birçok gıdanın öğütülmesi için dibek taşları kullanılırdı. Tokmaklar vasıtası ile taş içerisinde dövülen gıdalar istenilen inceliğe gelene kadar öğütülür ve mutfaklara taşınırdı. Bu işlemler sırasında elde edilen lezzetli ve özel gıdalardan birisini de Osmanlı dibek kahvesi oluşturur.

Dibek kahvesi günümüzde de halen taş dibeklerde ince ince öğütülerek tüketime hazırlanan bir kahve karışımıdır. Bu karışım içerisinde kavrulmuş kahve çekirdekleri büyük dibek taşı içerisinde dövülürken, uzun ve zahmetli bir işlem yapılır. Geleneksel Türk kahvesinden açık bir rengi bulunan ve lezzeti daha farklı olarak çok köpüklü olan bir kahve çeşidi elde edilir.

Osmanlı Dibek Kahvesi Karışımında Neler Var?

Kahve tamamen damak tadına bağlı şekilde hazırlanan ve içimi bir kültür oluşturan içeceklerin başında gelir. Bazı tüketici tamamen şekersiz bazı tüketici sütlü kahve isterken bazen de Osmanlı dibek kahvesi gibi özel lezzetler talep edilir. Bu özel karışım içerisindeki en önemli parça elbette ki ince öğütülmüş ve orta kavrulmuş derecede Arabica kahvedir. Bu ana malzeme yanında karışım içerisine kakule tohumları, kahve kreması ve kakao gibi farklı bileşenler katılır.

Dibek kahvesi içerisinde aslında 7 farklı karışım olduğu da birçok noktada bahsedilen bir durumdur. Özellikle Adıyaman menşeli karışımlarda Yemen kahvesi kullanılırken, yine içerisinde kakule, krema, kakao, salep, keçiboynuzu ve menengiç gibi katkılar bulunur. Hatta bu sayede de karışım içerisindeki her bir parça öksürüğü kesmekten mideyi rahatlatmaya ve stresi azaltmaktan yorgunluğu almaya kadar birçok farklı fayda sağlar.

Osmanlı Dibek Kahvesi Mutfaklarda Popülerlik Kazanıyor

Son yıllarda kahvede farklı lezzetler arayan birçok kişi Osmanlı dibek kahvesi gibi özel lezzetleri mutfağına dahil etmeye devam ediyor. Özel karışımı sayesinde su veya süt ile yapıldığında bu kahve lezzetini her parçası ile fincana en özel şekilde işlemeyi başarıyor. Yapımı standart Türk kahvesi gibi olsa da içimi çok daha farklı bir lezzet ortaya koyuyor.

Osmanlı dibek kahvesi için bugün üretim Türkiye'de Adıyaman gibi birçok farklı kentte gerçekleştirilmektedir. Söyle Yerinden sayesinde bu lezzetli ürünleri en doğru kategoride en pratik koşullar ile temin edebilirsiniz. Üreticiden tüketiciye bir bağlantı oluşturan sayfamızda ücretsiz kargo gibi birçok avantaj ile alışverişlerinizi saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz.