MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 17 arası, toplam: 17 (1 Sayfa)

Pastırma Türk geleneksel mutfağının en önemli kahvaltılık ürünlerinden biridir. Orta Asya’dan beridir etin saklanması için yapılan bu lezzet; çiğ etin tuz ve baharatlarla kurutulmasıyla imal edilmektedir. Kahvaltılık bir ürün olarak sayılmasına karşın farklı öğünlerde yemeklerin içerisinde de yaygın biçimde kullanılabilmektedir.

Pastırmanın damak tadınıza bağlı olarak çok farklı çeşitleri vardır. Çemenli pastırma, özellikle etin saklanması konusunda önemli bir çeşit iken, günümüzde gelişen teknikler nedeniyle çemensiz pastırma da tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda yağsız, az yağlı, orta yağlı ve tam yağlı pastırma çeşitlerinden de dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Anadolu’da birçok farklı pastırma çeşidi vardır. Yöresel pastırma çeşitleri arasında; Kastamonu pastırması, Afyon pastırması, Kayseri pastırması, Erkeç pastırması, Sivas pastırması, Şırdanlı pastırma ve Erzurum pastırması coğrafi işaret almıştır.

Pastırmanın Faydaları

Pastırma muhteşem ve benzersiz lezzetinin yanı sıra aynı zamanda sağlığa olan faydalarıyla da bilinen bir üründür. İçeriğindeki A vitamini cilt ve kemik sağlığı konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra kalsiyum içeriğiyle diş ve kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Kansızlığın tedavisinde de kullanılan bu kırmızı et, sindirim sistemindeki sorunların çözülmesi bakımında da önemli bir gıdadır.

Yüksek oranda protein içermesiyle kas gelişimini de önemli oranda etkilemektedir. Özellikle çocuklar ve sporcular tarafından tüketilen pastırmaların içerisindeki yoğun sarımsak da iştah açıcı özelliklere sahiptir. Çemenli pastırmalarda yer alan çemen otu, iyi kolesterol değerini artırırken, anne sütünü artırmaya da yardımcı olmaktadır.

Pastırmanın faydalarından yüksek düzeyde faydalanmak istiyorsanız, yerel üreticiler tarafından imal edilen doğal pastırma seçeneklerine yönelmeniz gerekir.

Doğal Pastırmalarla Gününüzü Güzelleştirin

Pastırma ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri, fabrikasyon üretimden uzak durmanızdır. Fabrikasyon pastırmalar ilave katkı maddeleri içerdiği için hem besin değerlerini kaybetmek de hem de lezzetleri zayıflamaktadır. Bu nedenle yüzlerce yıldır yöresel olarak üretilen ve yerel üreticilerin imal ettiği pastırmaları tercih etmeniz gerekir.

Pastırma fiyatlarını incelemek ve yerel üreticilerin ürettiği pastırmalara ulaşmak için ise Söyle Yerinden ürün pazarını tercih etmelisiniz. Söyle Yerinden, titizlikle seçilmiş doğal üretim yapan yerel üreticilerin bir araya geldiği platformdur. Bu platformda farklı pastırma çeşitlerini bulabilir ve hemen sipariş oluşturabilirsiniz.