MENÜ
Sepet

Lezzetli Kuru Meyve Çeşitleri

Kuru meyveler denildiğinde akla ilk olarak dut, kayısı, incir ve üzüm gibi çeşitler gelse de her meyve mevsimi sonunda olgunlaştığında kurtulabilir ve başka mevsimlerde tüketilmesi için muhafaza edilebilir. Birçok yerel üretici bahçesinde yetiştirmiş olduğu meyveleri bu yöntem ile daha uzun ömürlü ve faydalı bir gıdaya dönüştürür.

Söyle Yerinden yerel üreticinin kendi ürünlerini aracısız bir şekilde tüketiciye ulaştırması için hizmet veren bir e-ticaret platformudur. Yani ilk elden üreticiden satın alabileceğiniz birçok farklı kuru meyve çeşidi için bu sayfada özel bir kategori bulabilirsiniz. Bu kategoride örnek olarak kuru armut, mevsimi dışında armut gibi lezzetli ve özel bir meyvenin tüketiminin sürdürülmesi için tercih edilebilir.

Armut kurusu ince dilimler halinde kurutulmuş bu meyvenin yıllar boyunca keyifle tüketilmesi için seçilebilecek bir gıdadır. Üstelik bu lezzetli kuru meyve sayesinde birçok vitamin vücuda alınırken, bu sayede böbreklerin çalışmasına katkı sağlanabilir. Özellikle böbrek taşı dökme dönemlerinde vücuda yardım edilebilir. Hatta kansızlığın giderilerek kanın temizlenmesi ve susuzluğun giderilmesi gibi avantajlar elde edilebilir.

Düzenli Tüketim İçin Lezzetli Kuru Meyveler

Kuru meyveler özellikle çocuklar için birçok farklı ve zararlı atıştırmalık yerine faydalı ürünler olarak bir alternatif oluşturur. Örneğin, incecik dilimlendikten sonra güneşte kurutulmuş elma, erik, armut gibi meyveler tıpkı bir cips gibi çıtır çıtır tüketilebilir. Çocukların katkı maddeli zararlı yiyecekler yerine bu gıdaları alıştırması da hem onlar açısından hem bütçeniz açısından büyük bir fayda sağlayacaktır.

Kuru meyve tüketiminde örneğin elma kursu sadece günlük 5-6 tane tüketildiğinde enerji, vitamin ve mineral açısından vücudun büyük ihtiyaçlarını karşılar. Üstelik her yaşta aynı etkiyi elde etmeyi sağlarken, tüketimde farklı yöntemler de denenebilir. Örneğin, bu kuru meyveler ile keyifli meyve çayları hazırlanabileceği gibi hoşaf, marmelat, reçel ya da farklı hamur işleri de hazırlanabilir.

Elma, erik ve armut kurusu gibi alternatif kuru meyve çeşitlerini mutfağınızda her zaman bulundurarak, günlük tüketim ve değişen tarifler için kullanabilirsiniz. Çünkü çok uzun süre muhafaza edebileceğiniz ve bozulmadan tüketilebilecek bu gıdalar aynı zamanda çok uygun fiyatlara da sahiptir. Söyle Yerinden sayesinde bu uygun fiyatları değerlendirerek, istediğiniz farklı çeşitleri yılın her dönemi birkaç gün içerisinde temin edebilirsiniz.