MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 12 (1 Sayfa)

Kuru Kayısı

Potasyum ve A vitamini açısından en zengin meyvelerden biri olan kayısı taze veya kuru meyve olarak tüketildiğinde her zaman vücuda önemli katkılar sunar. Tazeyken sahip olduğu lezzeti kurutulduğunda da muhafaza ederken, özellikle kış mevsiminde hem kuruyemiş tüketimi hem de tatlı tüketimi için en doğal gıdalardan biri olarak tercih edilebilir.

Kuru kayısı ülkemizde akla ilk olarak Malatya kentini getirse de Türkiye'de Akdeniz veya Marmara’da farklı kentlerde de bilinen önemli kuru meyve çeşitlerinden birisidir. Lezzeti, rengi ve kullanım şekli açısından nasıl bir kayısı türünün seçilmiş olduğu ve kurutma yöntemini nasıl uygulandığı önemlidir. Bu sayede hoşaflık ekşi kurular veya gün kurusu 1. kalite ürünler gibi farklı seçenekler tercih edilebilir.

Söyle Yerinden olarak size sunduğumuz bu alt kategoride istediğiniz değişen çeşitlerde jumbo sarı kurular veya reçellik kuru meyveler gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kışın hem şeker ihtiyacınızı karşılamak hem beslenmenizi desteklemek hem de meyve tüketimini sürdürerek fayda elde etmek için günde 3-4 adet Malatya kuru kayısı tüketmeniz size büyük bir fayda sunabilir.

Günlük Tüketimde Kuru Kayısı Faydaları

Uzmanlar bu tarz kuru meyvelerin günlük olarak özellikle kış mevsiminde tüketilmesi vasıtası ile meyveden alınacak vitamin ve minerallerin sürekli bir hale getirilmesini önerir. Çünkü örnek olarak kuru kayısı faydaları arasında kasları beslemesi, tansiyon kontrolüne destek vermesi, solunumu rahatlatması ve bağırsakları düzenli çalıştırmaya yardımcı olması gibi ayrıntılar yer alır.

Ayrıca kuru kayısı lezzetli ve günlük tüketim için favori bir meyve olması yanında birçok farklı kullanım için de seçilmektedir. Örneğin, keyifli birçok kış yemeği yapmak ve et yemekleri pişirmek için bu kuru meyveyi kullanabilirsiniz. İkram sofralarında hoşaflar, şerbetler veya iftar sofralarında keyifli bir komposto için de tercih edilebilir. Aşure, reçeller, marmelatlar veya birçok farklı tatlının malzemesi olarak da bu kuru meyve kullanılabilir.

Gün kurusu veya organik meyve kuruları uzun süre dayanıklı olarak tüketilebileceği için bu ürünü yüksek miktarlarda almayı tercih edebilirsiniz. Zira ülkemizde de yoğun bir şekilde yetiştirilen bu meyve nedeni ile kuru meyve stokları da gayet yüksektir. Bu bağlamda kuru kayısı fiyatı da her zaman çok uygun bir rakama sahiptir.

Söyle Yerinden sayesinde bu avantajlı durumdan yararlanarak, aracısız ticarette üreticiden tüketiciye ulaşan bu lezzetli ürünü, hemen istediğiniz miktarda sepetinize ekleyebilirsiniz.