MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)

Üzüm

Dünya topraklarının en fazla yetiştirilen meyve çeşitlerinden biri olan üzüm, Türkiye'de ve sıcak iklime sahip tüm bölgelerde en sevilen meyve çeşitleri arasında yer alır. Bu bağlamda da kuru meyveler içerisinde de en fazla seçilen meyve çeşitlerinden birisidir. Çünkü çok kolay bir şekilde temin edilebilir ve bol çeşide sahip olduğu için de herkese hitap edebilecek bir kuru meyvedir.

Ülkemizde örnek olarak özellikle Ege Bölgesi'nde meşhur üzüm bağları yer alırken, öte yandan Güneydoğu, İç Anadolu veya Akdeniz’de de farklı kentlerde kent ile özdeşleşmiş meyve çeşitleri ve kuru meyve çeşitleri yer alır. Bu geniş çeşitler sayesinde de Türkiye'de hem siyah kuru üzüm hem de beyaz kuru meyve açısından tüketici çok geniş bir seçim özgürlüğüne sahip olur.

Söyle Yerinden olarak biz de bu seçim özgürlüğünü daha kolay bir şekilde elde edebilmeniz açısından size özel bir alt kategori hazırladık. Kuru meyveler altında yer alan bu kategori sayesinde istediğiniz farklı çeşitler ile seçimlerinizi gerçekleştirerek düzenli tüketim imkânı elde edebilirsiniz. Hatta bu sayede de yüksek kuru üzüm besin değeri ile her gün lezzetli tüketimi sürdürebilirsiniz.

Düzenli Tüketimde Kuru Üzüm Faydaları

Meyvenin insan vücuduna mineral ve vitamin takviyesi sağlayabilmesi için her gün düzenli tüketilmesi gerekir. Bu açıdan her mevsimin kendine ait meyvesini tüketmeyi tercih edebileceğiniz gibi kuru meyveleri de taze meyvenin bulunmadığı mevsimlerde tüketebilirsiniz. Örneğin, bu sayede mevsimi dışında kuru üzüm faydaları elde edebilirsiniz.

Siyah kuru üzüm faydaları noktasında bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kışın hastalanma ihtimalinizi düşürdüğü görülebilir. Sindirim sistemini güçlendirirken, romatizmal hastalıklara engel olur ve yorgunluğu azaltarak uzun süre tokluk verir. Her yaşta sağlıklı ve lezzetli bir tüketim için seçilebilecek bu ürünler, aynı zamanda mutfaklarda birçok bir şekilde kullanılabilir.

Kültürümüzde çok eski zamanlardan bu yana hoşaf, aşure, pilavlar, et yemekleri, dolmalar, sarmalar, köfteler veya salatalar gibi tarifler içerisinde bu kuru meyvenin katılması tercih edilir. Hatta bu noktada siyah çekirdekli ürünler veya İzmir'e has çekirdeksiz ürünler gibi seçimler gerçekleştirilerek kullanım sağlanabilir. 

Tane boyutu, tadı, rengi, kokusu ve tüketim şekilleri birbirinden farklı olmak üzere bu kuru meyveyi evinizde her zaman bulundurabilirsiniz. Bu açıdan sadece Söyle Yerinden üzerinde gördüğünüz ekonomik kuru üzüm fiyatları ile ürünleri sepetinize eklemeniz yeterlidir. Sonrasında en kısa sürede adresinize teslim edilen siparişinizi düzenli tüketime dahil edebilirsiniz.