MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

Türk yöresel kahvaltılık ürünler arasında en yaygın tüketilen ve sevilen ürünlerden biri çemenli pastırmadır. Bu harika lezzet Orta Asya’dan göçebe Türklerin tükettiği, saklanması kolay olduğu kadar aroması da oldukça kuvvetli olan yiyeceklerden biridir. Çemenli pastırma, çemen otunun kurutulmuş ete eklenmesiyle elde edilir. Bu çemen sayesinde pastırma farklı bir aromaya kavuşurken aynı zamanda dış mikroorganizmalardan da korunur hale gelmektedir.

Belli baharatlar karıştırılarak macun kıvamına getirilen ve pastırmaya eklenen çemen, koruyucu bir etki sağlamaktadır. Aynı zamanda pastırmanın kurumasını engeller. Çemen sayesinde pastırmanın havayla teması kesildiği için bozulmamaktadır. Pastırmaya rengini veren de yine bu çemen otudur. Tüm bunların yanı sıra çemen, oldukça lezzetli bir üründür ve pastırmayla benzersiz bir ikili olurlar.

Çemenli Pastırmanın Faydaları Nelerdir?

Üzerinde çemen otuyla oluşturulmuş karışım bulunduran pastırmanın sağlığınız açısından da birçok faydası vardır. Ülkemizde yetişen bu çemen otu, Türk mutfağı kültüründe de önemli bir yere sahiptir.  Çemenli pastırma boğaz ağrılarını iyi geldiği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra mide rahatsızlıklarına iyi gelişir ve iştah artırıcı özellikleri vardır. Kansızlığa iyi gelen ve kan dolaşımını hızlandıran çemen tüberküloz hastalarına da sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Sağlığınıza olan tüm bu faydalarının yanı sıra çemenin eski zamanlarda cesareti arttırdığı düşünülürdü. Savaşa gitmeden önce askerlerin çemen yedikleri bilinmektedir. Bununla birlikte çemenli pastırmanın besin değerlerinden azami düzeyde faydalanmak istiyorsanız, doğal ve katıksız pastırma çeşitlerine yönelmeniz gerekir.

Katkısız Çemenli Pastırma Nereden Alınır?

Çemenli pastırma özellikle yöresel kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biridir. Bununla birlikte doğal çemenli pastırma bulmak zaman zaman zor anlar yaşatabilir. Fabrikasyon ürünlerde bulunan katkı maddeleri, ürünün hem lezzetinin kaybolmasına hem de besin değerlerinin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu sebeple geleneksel yöntemlerle üretilen çemenli pastırma satın almanız gerekir.

Söyle Yerinden, doğal üretim yapan yüzlerce yerel üreticiyi titizlikle denetleyerek bir araya getirmiştir. Söyle Yerinden sayesinde çok sayıda çemenli pastırma fiyatını karşılaştırabilir, dilediğiniz ürün hakkındaki soruları doğrudan üreticisine sorabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünü sepete ekleyerek, güvenli ödeme yöntemleriyle kolayca satın alabilirisiniz.