MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

Türkiye’de tüketilen onlarca farklı çeşit peynir ürünü vardır. Hem lezzetiyle hem de sağlığa olan faydaları nedeniyle çok sevilen peynirler, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biridir. Bunun yanı sıra hamur işlerinde, yemeklerde ve salatalarda da peynir kullanımı her geçen gün artmaktadır. Her bölgenin, yörenin ve hatta köyün kendine has peynir çeşitleri olabilir. Tüketimi yaygın olan peynir çeşitlerinden biri de lor peyniridir.

Yapı olarak son derece yumuşak olan lor peyniri, genel olarak inek sütünden elde edilmektedir. Lor, peynir imalatı sırasında ortaya çıkan ve protein açısından zengin olan peynir altı suyuyla üretilmektedir. Peynir altı suyu geleneksel yöntemlerde kazanda ısıtılır ve pıhtılaştırılır. Bu pıhtılar süzülerek lor peyniri elde edilmektedir. Bu peynir özellikle kaşar peynirinin yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyu kullanılarak üretilmektedir. Bunun temel sebebi, kaşar yaparken peynir altı suyuna süt yağının da karışmasıdır. Yemesi oldukça lezzetli olan bu peynir tuzlu ve tuzsuz olarak piyasaya sunulmaktadır.

Lor Peyniriyle Sofralara Renklendirin

Protein açısından son derece zengin olan lor peyniri özellikle sporcular ve çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen peynir çeşitlerinden biridir. Bu peynirin kullanım alanı ise oldukça geniştir. Bu lezzetli peynir tuzlu, tuzsuz ya da az tuzlu olarak servis edilebilmektedir. Kahvaltı soflarının renkli ürünlerinden biridir. Bunun temel sebeplerinden biri ise çiğ tüketilebildiği gibi, sıklıkla kızartarak tüketilmesidir. Tavada kızarttıktan sonra oldukça keyifli ve farklı bir lezzet haline gelmektedir.

Kahvaltı sofralarının yanı sıra bu peynir meze ve ara öğün gıdası olarak da tüketilebilir. Çeşitli baharatlarla karıştıracağınız lor peyniri, benzersiz bir deneyim sunacaktır. Kahvaltı sofralarının yanı sıra börek ve poğaça benzeri hamur işlerinde de lor peyniri tercih edilebilir. Yine salatalara katarak, mevsim yeşilliklerine bambaşka bir hava kazandırabilirsiniz.

Yöresel Lor Peynirinin Adresi: Söyle Yerinden

Güçlü bir protein kaynağı olan lor peyniri, günlük ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bu peynir 6 aydan büyük bebeklere, sade ve tuzsuz olması koşuluyla yedirilebilir. Bu süreden sonra çocukların kas gelişimi açısından düzenli bir tüketim faydalı olacaktır.

Doğal lor peyniri üreticilerini bulmak ise sizin için oldukça zor olabilir. Söyle Yerinden bu zorluğu ortadan kaldırarak, yöresel ve doğal peynir üreticilerini bir araya getirdi! Siz de Söyle Yerinden güvencesiyle, geleneksel yöntemlerle üretilen lor peynirlerini inceleyebilir, dilediğinizi hemen satın alabilirsiniz.