MENÜ
Sepet
Kategorinin Öne Çıkanları
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 44 (2 Sayfa)

Türk geleneksel kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı, 7’den 70’e herkesin çok sevdiği kahvaltılık çeşitlerinden biri peynirlerdir. Peynir çeşitlerinin genel olarak kahvaltılarda, tek başına tüketilir. Bununla birlikte tostların içinde, sandviçlerde, muhlamada, makarnalarda, hamur işlerinde ve benzeri birçok yemekte peynirle karşılaşabilirsiniz.

Türk geleneksel kahvaltı sofralarında birbirinden farklı onlarca peynir çeşidi vardır. Her bir peynir çeşidi farklı hayvanların sütünden üretilebilir. Kimi peynirlerin yapımında inek, kimilerinde koyun, kimilerinde keçi sütü kullanılırken, bazı peynirlerde farklı sütler karıştırılarak üretilir. Türkiye’de her bölgenin, hatta ilin kendi yöresel peyniri var demek yanlış olmayacaktır. Hatta öyle ki, kimi ilçelerin kendine özgü peynirleri de vardır. 

Yöresel Peynir Çeşitleri

Kahvaltı sofralarında tüketebileceğiniz onlarca farklı peynir çeşidi vardır. Akdeniz yöresel basma peyniri, isli Çerkez peyniri, Fransız kütük peyniri, Sürk peyniri, krem peyniri, bebek peyniri, kese peyniri, göğermiş peynir, Kafkas peyniri, varil peyniri gibi daha az bilinen ancak farklı aromalarıyla sizi kendine aşık edecek birçok peynir çeşidini sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Kahvaltıların yanı sıra bu peynirler hamur işlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Yine kimi peynirler özellikle şarap yanında tercih edilebilmektedir. Bu yöresel peynir çeşitlerinin birbirinden farklı birçok özelliği vardır. Kimisi sıcağı gördüğünde erirken, kimisi ise çok daha sert bir peynirdir. Kimi peynirler daha tuzlu ya da yağlı bir yapıya sahipken, kimileri bunun tersi özellikler barındırabilir. Her damak tadına uygun farklı bir peynir bulmak mümkünken, bu ürünlerin en büyük ortak özelliği ise kalsiyum ve protein gibi mineral ve vitaminler yönünden çok güçlü olmalarıdır.

Söyle Yerinden: Onlarca Yöresel Üreticiye Ulaşın

Doğal olarak üretilmiş, yöresel peynirlere ulaşmak oldukça zordur. Piyasada bulunan ve yöresel isimleriyle satışa sunulan birçok peynir fabrikasyondur. Fabrikasyon süreç bu peynirlerin aromatik tatlarını zayıflatırken aynı zamanda besin değerlerini de düşürmektedir.

Söyle Yerinden, geleneksel yöntemlerle peynir üreten, yöresel peynir üreticileriyle buluşmanızı sağlayan bir platformdur. Bu platform sayesinde, birçok farklı, yöresel ve doğal peynire kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Söyle Yerinden güvencesiyle dilediğiniz peyniri hemen satın alabilir, peynirler hakkındaki tüm sorularınızı doğrudan üreticiyle paylaşabilirsiniz.