MENÜ
Sepet
Kategorinin Öne Çıkanları
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 39 (2 Sayfa)

Türkiye’nin en çok bilinen peynir çeşitlerinden biri tulum peyniridir. Bu peynir tulum içerisinde saklanarak olgunlaştırılır. Adını da bu olgunlaştırma yönteminden alan tulum peyniri, Türkiye’nin farklı yörelerinde üretilmektedir. Üretildiği yöreye bağlı olarak inek, keçi ya da koyun sütünden üretilebilen peynirler, üç aylık bir periyotta mağaralarda bekletilmektedir. Ülkenin farklı noktalarında üretilen tulum peynirleri, ciddi oranlarda farklı aromalara sahiptir. Erzincan ve Kargı tulum peynirleri, ülke çapında bilinen en meşhur seçeneklerdir. Erzincan ve civar illerde üretilen peynire ‘Erzincan tulumu’ adı verilirken, Çorum ve Çankırı’da üretilen peynire ise ‘Kargı tulumu’ adı verilmektedir. Bunun yanı sıra İzmir tulumu da yaygın bir bilinirliğe sahiptir. Erzincan ve Kargı tulum peynirleri tescillenerek coğrafi işaret almış peynirlerdir.

Tulum Peyniriyle Lezzetli Bir Yolculuk

Tulum peynirini yaygın olarak kahvaltılarda tercih edilmektedir. Bununla birlikte bu ürünü kullanarak harika tarifler hazırlayabilirsiniz. Tek başına tüketildiğinde oldukça keyifli bir aroması ola tulum peynirini; pide, börek, poğaça gibi hamur işlerinde de yaygın olarak kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra bu peynir salatalarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Mevsiminde sebzelerle hazırlayacağınız salatalara, tulum peyniri ekleyerek bambaşka lezzetler elde edebilirsiniz. Bu peynir sert bir yapıya sahiptir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin rahatlıkla tüketebileceği bu ürünü serin ve güneş ışığı almayan yerlerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ise doğal ürünlerin fabrikasyonlar kadar uzun süre dayanmamasıdır.

Doğal ve Yöresel Tulum Peyniri

Türkiye’nin dört bir tarafında üretilmesi nedeniyle, tulum peynirini hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ancak Erzincan, Kargı ve Muş tulumu gibi geleneksel yöntemlerle üretilmiş özel seçenekleri bulabilmeniz hayli zordur. Doğal ve yöresinde üretilmiş olan tulum peynirini, güvenilir üreticilerden satın almanız gerekir. Bu ürünler hem lezzetiyle hem de sağlıklı yapısıyla tercih edilmektedir. Söyle Yerinden sayesinde doğal üretim yapan yerli üreticileri bir arada bulabilirsiniz. Bu sayede güvenilir biçimde yerli üreticilerle iletişime geçebilir, ürünler hakkındaki sorularınızı sorabilir, doğal ürünlerin tadını çıkarabilirsiniz. Söyle Yerinden üzerinden tamamen geleneksel yöntemlerle, kendi bölgesinde üretilmiş olan tulum peynirlerine ulaşabilir, dilediğiniz ürün için hemen sipariş oluşturabilirsiniz.