MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 198 (9 Sayfa)

Salça & Sos

Türk mutfağında hazırlanan yemeklerin olmazsa olmaz ürünlerinden biri salçalardır. Bunun yanı sıra sos bakımından da oldukça zengin bir mutfaktır. Salçalar ve soslar hazırlanan binbir türlü yemeğin tadını belirleyen temel gıdalardır. Soslar aynı zamanda başta kahvaltılar olmak üzere çeşitli öğünlerde tüketebileceğiniz aroması kuvvetli yiyeceklerdir.

Konu salçalar, soslar ve ekşilerse Anadolu mutfağına ait onlarca farklı ürün sayılabilir. Domates ve biber salçasını göremeyeceğiniz bir mutfak yok gibidir. Nar ekşisi, vişne ekşisi ve sumak ekşisi gibi ürünlerse birçok yiyecekte kullanılan, yöresel sofraların önemli ürünlerini oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra biber sosu, acı sos, çemen, acuka ve domates sosu gibi çok çeşitli soslardan bahsetmek mümkündür. Her bir sosun kendine özgü tüketilme biçimi olduğu gibi, ekmek üzerine sürülerek tüketimi de oldukça yaygındır.

Bu ürünlerin seçiminde ise oldukça dikkatli olmak gerekir. Fabrikasyon şekilde üretildiği zaman lezzetlerinde ciddi kayıplar yaşanabilmektedir. Bu da ister yemeğin içinde kullanın isterseniz tek başına tüketin keyfinizi kaçırabilecek bir durumdur. Yine besin değeri açısından oldukça zengin olan bu ürünler, fabrikasyon üretimde bu değerlerini de kaybedebilmektedir. Yöresel köy ürünlerine ulaşmanız, geleneksel ve doğal yöntemlerle üretilen seçenekleri tercih etmeniz bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Katkısız Salça Çeşitleriyle Benzersiz Lezzette Yemekler

Türk mutfağında hazırlanan yemeklere lezzet vermenin en temel yöntemlerinden biri salçadır. Kaliteli ve lezzetli bir salça, eşsiz yemekler yapabilmenizin adeta temel koşullarından biridir. Büyük kazanlarda saatlerce kaynatılarak hazırlanan salçalar, oldukça yoğun bir lezzete sahiptir.

Çok yoğun kullanılmasına rağmen salçanın eski kokusunun ve tadının kalmadığını düşünenlerin sayısı ise oldukça fazladır. Siz de onlardan biriyseniz, o eski tatları yanlış yerde arıyor olabilirsiniz. Yerel üreticiler tarafından üretilen katkısız domates salçası ve biber salçası gibi ürünleri satın alarak, o eski lezzetleri yakalamanız mümkündür. Doğal domates salçası oldukça yoğun bir kokuya ve tada sahiptir. Yemeklerinizde kullandığınız anda bu farkı rahatlıkla hissedebilirsiniz. Yöresel domates salçası olarak da ün salan bu köy yapımı salçalar, domatesin tadını her lokmada hissetmenizi sağlar.

Domates salçasının yanı sıra biber salçası için de aynı durum geçerlidir. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde tüketilen biber salçaları acılı ya da acısız gibi seçeneklerle satışa sunulmaktadır. Özellikle ülkenin güney doğu bölgesinde üretilirler. Yöresel biber salçası, yemeğe çok küçük bir kaşık katmanız halinde dahi benzersiz bir lezzet yakalamanıza yardımcı olur. Genel olarak domates salçasıyla karıştırılarak kullanılan doğal biber salçası, geleneksel yöntemlerle üretildiğinde güçlü bir tada sahip yemekler yapmanızı sağlayacaktır.

Sofranızı Sos Çeşitleriyle Renklendirin

Soslar, Türk mutfağında önemli yeri olan gıdalardan biridir. Acuka, çemen, domates sosu, biber sosu, acı sos gibi birçok farklı çeşit, sofraları renklendirmektedir. Bu soslardan bazıları özellikle kahvaltılarda ekmeğin eşlikçisi olarak kullanılmaktadır. Kimi soslar ise yemeğe bambaşka bir lezzet katması için kullanılır.

Et yemeklerinde, hamur işlerinde ya da sebze yemeklerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz yemeklik soslar, hazırladığınız yemeğin lezzetini önemli oranda değiştirecektir. Özellikle aroması çok daha güçlü olan soslar sayesinde, hazırladığınız yemeklerle misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz. Sofraya renk katması açısından oldukça yaygın kullanılan bu sosları tek başına tüketmek de mümkündür. Acuka ve çemen gibi soslar sabah kahvaltılarında ekmek üzerinde yaygın bir kullanıma sahiptir. Yöresel soslar, her geçen gün popülerliğini artırmış ve Türkiye’deki pek çok kahvaltı sofrasında kendine yer bulmuştur.

Tıpkı salçalarda olduğu gibi soslarda da doğal ve geleneksel üretim yöntemlerine bağlı kalınmış ürünleri tercih etmek önemlidir. Organik sos çeşitleri sayesinde damağınızda adeta bir lezzet patlatması yaşayabilirsiniz.

Salataların Vazgeçilmezi Ekşi Soslar

Ekşiler, tıpkı soslar gibi Türk mutfağının vazgeçilmez olan ürün kategorilerinden biridir. Özellikle salataları tatlandırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Bunun yanı sıra birçok farklı yemekte de giderek artan sıklıkta kullanılmaya başlanmıştır.

Ekşi soslar denildiği zaman aklınıza belli bazı ürünler gelebilir. Bunlar arasında en yaygın bilineni nar ekşisidir. Ayrıca vişne ekşisi ve sumak ekşisi de giderek popülerleşen diğer ürünlerdir. Ekşi severlerin sıklıkla kullandığı bu soslar, salatalarınıza bambaşka bir boyut kazandırmaktadır. Salataların yanı sıra kısır, mercimek köftesi, çiğ köfte ve dolmalarda da bu sosları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yoğun bir aromaya sahip oldukları için yemeklerinize katarken dikkatli olmanız gerekir.

Doğal nar ekşisi, sumak ekşisi ve vişne ekşisini bulmak ise zaman zaman zor olabilir. Bu ürünlerin yoğun bir aromaya sahip olmasını istiyorsanız özellikle yerel üreticilerden satın almanız gerekir. Yöresel nar ekşisi, vişne ekşisi ve sumak ekşisi gibi ürünlere sahip olmak, çok az bir kullanımda dahi yemeklerinizi başka bir boyuta taşıyacaktır.

Yerel Üreticilerin Adresi Söyle Yerinden!

Hazırladığınız yemeklerde aradığınız o eski tatları bulamıyorsanız, malzemelerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Bu durumun temel sebebi, fabrikasyon olarak üretilen salçaların, sosların ve ekşilerin içeriğinde bulunan kimyasal katkı maddeleridir. Bu katkılar ürünlerin lezzetini kaybetmesine neden olur. Eğer o eski lezzetleri sofralarınıza taşımak istiyorsanız doğal ve yöresel ürünleri tercih etmeniz gerekir. Bu ürünlere ise ancak yerel üreticilerde ulaşabilirsiniz.

Söyle Yerinden, doğal üretim yapan yerel üreticileri titizlikle seçerek bir araya getirmiştir. Dört mevsim boyunca aynı benzersiz lezzetle yemeklerinizi hazırlamak için bu yerel üreticilere başvurmanız gerekir. Katkısız ve yöresel binlerce farklı ürünü Söyle Yerinden’de bulabilirsiniz. Bu ürünlerin üreticileriyle doğrudan iletişim kurabilir ve aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz. Söyle Yerinden güvencesiyle kapınıza gelecek olan siparişlerinizin ödemesinde güvenli ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Söyle Yerinden ürün pazarına yeni eklenen ürünlerden ve fırsatlardan haberdar olmak isterseniz Anadolu Rehberi’ne kayıt olabilirsiniz. Bu sayede tüm kampanyalardan ilk siz haberdar olabilir, yüzlerce farklı doğal ürünü sofranıza taşıyabilirsiniz.