MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

Kömbe

Tarih boyunca farklı medeniyetlerin kesişme noktalarından biri olmuş Hatay, bugün Türkiye'de halen farklı kültürlerin ve etnik kökenlerin bir arada yaşadığı bir kenttir. Bu kozmopolit şehir, tarihi boyunca farklı kültürlerden mutfak ve lezzet kazanımları elde ederken, bu kazanımları da günümüze kadar ulaştırmıştır. Örneğin, kömbe Hatay'ın simgeleşmiş lezzetlerinden birisidir ve yüzyıllardır aynı tarif ile hem evlerde hem de işletmelerde yer alır.

Eğer kültürel açıdan kömbe nedir sorusunu cevaplamak gerekirse, aslı Türkiye'ye özgü fakat Hatay ile özdeşleşmiş bir şekilde bilhassa özel günlerde tatlı ve geleneksel şekilde hazırlanan bir çörek çeşididir, denilebilir. Bu özel çörek çeşidi geleneksel yöntemde doğal buğday unundan yapılırken, günümüzde tamamı ile siyez unu ile yapılan çeşitler de yer almaktadır.

Gerçek buğday unu ile yapıldığı için mutlak bir şekilde gluten içeriğine de sahip olduğundan dolayı bu çörek gluten hassasiyeti olmayan kişiler tarafından tüketilebilir. Bol susamlı yapısıyla ağızda dağılan bir lezzet olması ile birlikte tek bir tanesinin tüketimi ile doyurucu olan bu ürünü çay, meşrubatlar, süt veya kahve gibi birçok farklı içecek ile birlikte tüketmeniz de mümkündür.

Ev Yapımı Kömbe Lezzetini Biliyor Musunuz?

Eğer daha önce yolunuz Hatay yöresinden geçmediyse ve herhangi bir tanıdığınız size bu eşsiz kurabiye lezzetini sunmadıysa, bugün Söyle Yerinden sayesinde ev yapımı kömbe ürünlerini satın almayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede halen geleneksel yöntemlerde şeker kullanımı yerine hurma suyu veya kuru meyveler ile tatlandırılmış ve lezzetini geçmişten alan bu özel ürünü deneyebilirsiniz.

Taş değirmende öğütülmüş siyez unu ile üretilen ve taş fırınlarda pişirilen yoğurtlu kömbe içerisinde aynı zamanda hurma suyu, ceviz, karışık Hatay baharatı, toz şeker, tereyağı ve süt gibi bileşenler bulundurur. Bu anlamda da eşsiz bir lezzet olması ile birlikte özellikle bayramlarda, kandillerde, misafir sofralarında veya gün içerisinde atıştırmalık sofralarında yer alabilir.

Türkiye'de bilinen bir gelenek olarak bilhassa bayramlarda Hatay sokaklarında mutlaka kömbe kokusu yer alır. İçe işleyen bu koku duyulduğu andan itibaren yardımsever ve misafirperver kent halkı sokaklardan geçen insanlara dahi bu lezzetli çöreği ikram eder. Damağa işleyen lezzetiyle de bu ürün bugün sofralarınıza Söyle Yerinden sayesinde bu kategoride doğal olarak ulaşabilir.

Herkesin Bütçesine Göre Kömbe Fiyatları

Lezzetli bir atıştırmalık elde etmek için özellikle unlu mamuller arasında bu eşsiz kurabiyeler herkesin bütçesine uygun bir şekilde farklı miktarlar ile temin edilebilir. Eğer siz de Hatay kültürüne sahipseniz, özellikle kültürünüze uygun bir şekilde bayram, Ramazan ya da kandil günleri için bu çöreği özellikle temin edebilirsiniz. Hatta daha önce kömbe Hatay lezzeti damağınızda yer etmişse, yılın istediğiniz bir zamanında da bu ürünü tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Kömbe tüketimi gerçekleştirmek için öncelikle eğer daha önce denemediyseniz, bu ürünü sadece 3 adetlik paketler ile veya 250 gr gibi bir miktarlar ile satın alabilirsiniz. Çünkü bilhassa baharatlı bir çörek çeşidi olduğu için bazı kişiler açısından kömbe ekmek farklı bir lezzet ortaya koyduğundan dolayı alışılması ve damak tadının elde edilmesi birkaç tüketim sonrasında mümkün olabilir.

Eğer daha önce bu eşsiz lezzeti tükettiyseniz ve sık sık yeniden kömbe yemek aklınızdan geçiyorsa, en büyük paketlerle bir paketten daha fazla bile ürün satın almayı seçebilirsiniz. Hatta bu geleneksel ürünü sadece kendi tüketiminiz için değil tanıdıklarınıza ve sevdiklerinize bir hediye olarak sunmak açısından da tercih edebilirsiniz. Bu durumda en ideal fiyatlar ile Söyle Yerinden’den satın alabileceğiniz kömbe sayesinde istediğiniz her an alışverişlerinizi istediğiniz adrese en hızlı şekilde teslim alabilirsiniz.