MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)

Kahvaltı öğününün vazgeçilmez ürünlerinden biri zeytindir. Hele ki kahvaltınıza yöresel bir hava kazandırmak istiyorsanız, farklı çeşitlerde zeytinler bulmanız mümkündür. Bunlar arasında halhalı zeytin, aromasıyla ve farklı lezzetiyle dikkat çeker.

Zeytinler, yetiştirildikleri bölgelere ve toplanma dönemlerine bağlı olarak farklı lezzetlere ve aromalara sahiptir. Hatay ve çevresinde yaygın olarak yetiştirilen halhalı zeytin, kahvaltı sofralarına bambaşka bir boyut kazandırır. Hem lezzetiyle hem de sağlığa olan katkılarıyla bilinen bu zeytin Hatay’ın yanı sıra Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mardin bölgelerinde üretilmektedir. Kendine özgü lezzetiyle, diğer zeytinlerden ayrılan halhalı zeytin genel olarak acı bir tada sahiptir. Bu sebeple tatlandırılarak kullanılır.

Halhalı Zeytinin Özellikleri

Halhalı zeytin nedir ve nasıl üretilir gibi sorular, yaygın olarak sorulur. Bunun sebebi, Hatay ve çevresine özgü olan bu zeytinin ülkenin geri kalanında yeni tanınmaya başlamasıdır. Bu zeytinler, ağaçlardan henüz yeşilken toplanır. Bunun ardından taş ya da tokmak gibi malzemelerle kurulur. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan bu yöresel zeytin, diğer zeytinlerden bariz bazı farklar taşımaktadır.

Zeytinyağı yapımında da kullanılan bu zeytinler, boyut olarak genel olarak orta büyüklüğe sahiptir. Hem yağmur hem de rüzgârla büyüyen bu zeytin, meyve aroması hissettiren bir yapıya sahiptir. Genellikle kahvaltı sofralarında kırma usulü halhalı zeytin tercih edilmektedir. Hiçbir işlemden geçirilmeyen halhalı zeytinler içeriğinde bulunan fenolik maddeler nedeniyle acı bir tada sahiptir. Bu nedenle tatlandırılarak tüketilir. Bu zeytinler yöresel kahvaltı sofralarında kırma yeşil zeytin olarak tüketilse de; siyah sofralık halhalı zeytin de tercih edebilirsiniz.

Benzersiz Lezzetiyle Halhalı Zeytin

Bugüne kadar denememiş olmamanız muhtemel olan halhalı zeytin, damağınızda benzersiz bir tat bırakır. Doğal halhalı zeytin çeşitleri, binlerce yıllık geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Bu doğal zeytinler aynı zamanda sizin için şifa kaynağı olacaktır.

Geleneksel yöntemlerle üretilmiş doğal halhalı zeytinlere ulaşmanız ise Söyle Yerinden sayesinde oldukça kolaydır. Yerli üreticileri bir araya getiren Söyle Yerinden sayesinde halhalı zeytin üreticilerine ulaşabilir, sorularınızı doğrudan bu üreticilere sorabilirsiniz. Söyle Yerinden garantisiyle satın alacağınız halhalı zeytin seçeneklerini detaylarıyla inceleyebilir hemen sepete ekleyebilirsiniz.