MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 51 (3 Sayfa)

Anadolu topraklarına has, kahvaltılık olarak tüketilen onlarca farklı ürün vardır. Bunlar arasında çok yaygın olarak bilinen, tüketilen, adeta bir şifa deposu olan gıdalardan biri de pekmezdir. Üzüm, elma, keçiboynuzu, dut ve ardıç gibi meyvelerin ezilmesi ve kaynatılması hazırlanan bu yoğun lezzet, sıklıkla tahinle birlikte tüketilmektedir.

Pekmez, meyveler belirli süre kaynatıldığından yoğun bir kıvamı ve koyu bir rengi vardır. Geleneksel yöntemlerde kaynatılan meyvelere, pekmez toprağı eklenmektedir. Toprağın katılmasıyla birlikte ekşilik önlenmektedir. 

Geleneksel yöntemlerle üretilen doğal pekmezler, yoğun bir kıvamın yanı sıra oldukça kuvvetli bir lezzettir. Tek başına yendiği zaman aşırı güçlü bir tat alabilirsiniz. Bu sebeple birçok zaman farklı ürünlerle hafifletilerek kullanılmaktadır. Kahvaltılarda tüketilen bu eşsiz lezzet aynı zamanda tatlı yapımında kullanılan gıdalardan biridir.

Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

Yöresel kahvaltılıklar arasında önemli bir yeri olan pekmezin birçok farklı çeşidi vardır. Bu çeşitler genel olarak yapıldığı meyveye bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Üzün pekmezi en yaygın tüketilen seçeneklerden biridir. İştah açması ve enerji vermesi en yaygın bilinen özelliklerindendir. Bunun yanı sıra anne adayları açısından oldukça faydalıdır. Olgunlaşmış üzümlerden yapılan bu pekmez, iyi derece kaynatıldıktan sonra güneşte birkaç gün bekletilir ve süzülerek hazırlanır.

Dut pekmezi ise olgun dutlardan hazırlanmaktadır. Dut pekmezi de üzüm pekmeziyle benzer şekilde hazırlanır. Astım, bronşit, mide hastalıkları ve ülsere karşı iyi geldiği bilinmektedir. 

Yaygın olarak tüketilen bir diğer çeşidi ise keçiboynuzu pekmezidir. Harnup pekmezi olarak da bilinmektedir ve özellikle Ege, Akdeniz bölgelerinde üretilmektedir. Doğal keçiboynuzu pekmezi nefes darlığına karşı oldukça etkilidir. 

Andız ya da ardıç pekmezi ise, andız kozalaklarından elde edilmiş özlerle hazırlanır. Mersin yöresinde sıklıkla üretilen bu pekmez; egzama ve kaşıntı gibi hastalıklara karşı oldukça faydalıdır. Tadı ise görece olarak daha acımsıdır.

Şifa Kaynağı Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Pekmez, yüzlerce yıl boyunca Anadolu halkı tarafından şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Pekmezin faydaları, hazırlandığı meyveye bağlı olarak farklılık gösterir. Buna karşın bazı ortak faydalardan bahsetmek mümkündür.

Birçok mineral ve vitamin barındıran pekmez çeşitleri, enerji verici bir özelliğe sahiptir. Bu sayede özellikle kış aylarında vücut direncini artırmaktadır. Bunun yanı sıra anti-enflamatuar özelliğiyle vücuttaki iltihapların giderilmesini destekler. Ağız içindeki yaraların iyileşmesinde de fayda sağlayan pekmez çeşitleri, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da oldukça faydalıdır.

Özellikle kış aylarında, yöresel kahvaltılıklar arasında önemli bir yeri olan pekmez soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesinde rol oynar. Yoğun demir içeriğiyle ise adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde barındırdığı antioksidanlar serbest radikallerle savaşırken, kandaki şeker seviyelerinin korunmasında da oldukça faydalı bir besindir.

Pekmez çeşitlerinin bu faydalarından yararlanabilmek için doğal olan seçeneklere yönelmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Fabrikasyon ürünler, koruyucu ve kimyasal barındırdığı için besin değerleri düşebilmektedir.

Doğal Pekmez: Güne Zinde Başlangıç Yapın!

Yerli üreticiler tarafından hazırlanan yöresel pekmez çeşitleri, geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Bu da organik pekmez seçeneklerinin ortaya çıkmasını sağlayan temel noktadır. Güne enerjik bir başlangıç yapmak için, kahvaltı sofralarınızda pekmezi eksik etmemelisiniz. Özellikle kış aylarında çocukların tüketmesi tavsiye edilen bu ürün sayesinde, birçok hastalıktan korunmanız da mümkündür.

Pekmez fiyatları konusunda ise birçok farklı değişken vardır. Ürünün hangi meyveden yapıldığı, gramajı, üreticisi gibi faktörler fiyatların farklılaşmasına neden olmaktadır. 

Söyle Yerinden sayesinde, doğal pekmez seçeneklerine ulaşabilir, dilediğiniz meyveden yapılan çeşitleri, detaylarıyla birlikte inceleyebilirsiniz. Yerel üreticiler tarafından geleneksel yöntemlerle hazırlanan bu pekmezlere kısa sürede sahip olabilirsiniz. Söyle Yerinden güvenli ödeme yöntemlerini kullanarak dilediğiniz pekmeze sahip olabilir, kahvaltı sofralarınızı renklendirebilir ve güne çok daha zinde bir başlangıç yapabilirsiniz.