MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 120 (5 Sayfa)

Türk geleneksel kahvaltı sofralarında tuzlu yiyeceklerin yanı sıra tatlı ürünler de bulunur. Bu tatlı ürünlerin başında ise reçel gelir. Binbir çeşit meyveyle hazırlanan reçeller, kahvaltılıklar arasında oldukça popülerdir. Birçok kahvaltı sofrasında birden fazla reçel çeşidini görmeniz mümkündür. Mevsiminde toplanan meyveler, şekerle tatlandırılarak yıl boyunca tüketilir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin çok sevdiği bu kahvaltılık ürünün onlarca hatta yüzlerce farklı çeşidi vardır. Bölgesel olarak tüketilen reçel çeşitliliği de artabilmektedir.

Çilek, ayva, incir, vişne gibi meyvelerin reçelleri ülkenin hemen hemen her yanında tüketilmektedir. Bununla birlikte balkabağı reçeli, süt reçeli, gül reçeli gibi seçenekler de her geçen gün daha fazla popülerleşmektedir. Meyvelerin kaynatılması ve çeşitli biçimlerde şeker eklenmesiyle hazırlanan bir tatlı olan reçeller, kahvaltıların yanı sıra günün her saatinde tüketilebilmektedir. Sağlıklı bir tatlı çeşidi olmasıyla, birçok insanın güven içinde tükettiği ürünlerin başında gelir. 

Yaygın olarak kahvaltılık olarak tüketilse de reçeller; kek, pasta ve çöreklerin üzerine sürülerek de kullanılabilmektedir. Doğal reçel seçenekleriyle kahvaltı sofralarınızı renklendirirken aynı zamanda kuvvetli besin değerleriyle vücut sağlığınıza da katkı sağlayabilirsiniz.

Geleneksel Tariflerle Doğal Reçel Çeşitleri

Reçel yapımı oldukça basit gibi görünmekle birlikte, bazı kritik noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Fabrikasyon üretimlerle yapılan reçellerde belirli oranlarda lezzet kaybı yaşanmaktadır. Bu ürünlerin içeriğinde bulunan ve raf ömrünü uzatmayı amaçlayan koruyucular, hem lezzet kaybına yol açmakta hem de besin değerlerini etkilemektedir. Bu sebeple kahvaltı sofralarının olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alan reçelleri, yerel ve doğal üretim yapan imalatçılardan almak çok daha faydalı olacaktır. 

Geleneksel olarak şekerde bekletilen ve ardında kaynatılarak konserveleme yöntemiyle kavanozlanan reçellerin aroması ve lezzeti çok daha yoğundur. Bunun yanı sıra reçelde kullanılan meyvelerin, sebzelerin ve bitkilerin yetiştirilmesi de reçel yapımında önemli bir rol oynamaktadır. Hiçbir ilaç kullanılmadan tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilen meyve ve sebzelerle yapılan reçeller hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir. Bununla birlikte reçel yapımında şurup gibi ürünlerin yerine pancar şekeri kullanılması da bu durumu etkileyen bir diğer faktördür.

Karadut, ahududu, ayva gibi çok sevilen reçellerin yanında hünnap, ceviz, süt reçeli gibi daha az bilinen ve bölgesel olarak üretilen reçeller de vardır. Bu reçeller genel olarak üretildikleri bölgelerde bilinen ve yöresel reçel çeşitleri arasında sayılan ürünlerdir. Ancak son yıllarda yerel üreticilerin tüm ülkeye satış yapma imkânı bulmasıyla daha az bilinen reçel çeşitlerinin popülerliği de artmaya başlamıştır. Geleneksel tariflerle hazırlanan doğal reçeller, kahvaltılarınızın çok daha iyi geçmesine ve güne daha keyifli başlamanıza vesile olacaktır.

Reçel Çeşitleriyle Güne Tatlı Bir Başlangıç Yapın

Yöresel kahvaltı sofralarında onlarca farklı reçelle güne başlandığını görebilirsiniz. Reçeller, yapıldıkları meyve ve sebzelere bağlı olarak farklı besin değerleri taşırlar. Her bir reçelin vücut sağlığınıza farklı faydaları bulunabilir. Sağlığa faydaları bir tarafta, güne keyifli bir başlangıç yapmak için reçel, oldukça ideal bir üründür.

Doğal ve geleneksel reçel çeşitleriyle, güne lezzetli bir başlangıç yapabileceğiniz gibi, tatlı krizlerinizi de sağlıklı bir şekilde bastırabilirsiniz. Tatlı krizine girdiğinizde paketli ve sağlıksız ürünlere yönelmektense, doğal yapım reçel çeşitleriyle bu krizleri sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Evde reçel yapımı, günümüzde birçok insan için oldukça zaman alıcı ve zorlayıcıdır. Bunun yanı sıra doğal meyve ve sebze bulmak da her zaman mümkün olmayabilir. Yerel üreticiler, kendi yetiştirdikleri meyve ve sebzelerle bu reçelleri geleneksel yöntemleri takip ederek hazırlamaktadır. Yüzlerce yıldır kullanılan bu yöntemlerle hazırlanan onlarca reçel çeşidine ise Söyle Yerinden güvencesiyle ulaşabilirsiniz. Söyle Yerinden sayesinde onlarca yerel ve güvenilir üreticiyi bir arada bulabilirsiniz.. Bu üreticilerin ürettiği doğal reçel çeşitleri arasından dilediğinizi tercih edebilir, hemen sepete ekleyerek satın alabilirsiniz.