MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 14 arası, toplam: 14 (1 Sayfa)

Pestil

Anadolu'nun geleneksel yapılı en sevilen tatlı çeşitlerinden biri olan pestil çok eski zamanlardan bu yana üzüm gibi meyvelerin kışın da lezzet ile tüketilmesi için hazırlanır. Üzüm, kayısı, erik, şeftali, elma, incir ve armut gibi birçok farklı meyvenin şeker ve nişasta ile kaynatılarak pelte elde edilmesi sonrasında kalıplarda güneşte kurutulması ile bu tatlı üretilir.

Günümüzde Türkiye'de en fazla sevilen çeşitler arasında özellikle üzüm pestili yer alır. Bu ürün sade bir şekilde sadece üzüm meyvesinin kullanılması ile elde edilebileceği gibi içerisine ceviz, fındık, fıstık, badem, fındık, susam, Hindistan cevizi veya haşhaş gibi malzemelerin katılması da mümkündür. Öte yandan popüler olan her meyve ile üretim yapılabileceği için kayısı pestili gibi ürünler de giderek popüler olmaktadır.

Söyle Yerinden üzerinde size sunulan bu alt kategori içerisinde isterseniz şeftali pestili isterseniz aklınıza gelen en lezzetli meyveler ile üretilmiş ürünleri temin edebilirsiniz. Hatta sade veya farklı katkılar ile lezzetlendirilmiş ürünleri seçebileceğiniz gibi bu tatlı sayesinde içerisine bol ceviz ya da fıstık eklenmiş samsa veya muska gibi ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Her Çeşitte En Uygun Pestil Fiyatları

Ülkemizde çok keyifli ve özel bir kültür olan bu tatlı çeşidinde üretim yaz mevsiminde görülebilecek her meyve ile yapılabilir. Hatta çevre ve komşu ülkelerde de uygulanan bu yöntemde meyvenin özü hazırlandıktan sonra yaprak kadar ince tabakalar ile kurutulması sağlanır. Bu tatlı kış mevsiminde içerisine kuruyemişler eklenerek, yumurta ile kavrularak, haşlanarak, soba üstünde kızartılarak veya çay yanında küçük parçalar halinde tüketilebilir.

Sadece kış mevsiminde değil diğer mevsimlerde de küçük parçalar halinde incir pestili gibi ürünleri tükettiğinizde, içerisindeki meyve bağlamında vücuda hem enerji katabilir, hem farklı vitaminler, hem de farklı mineraller ile güç kazanabilirsiniz. Çocuklar için sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketimi tercih edebilirsiniz. Yetişkinlerde de damak tadına uygun tatlı tüketimi için pratik bir tercih sağlayabilirsiniz.

Tamamen ev usulü ve geleneksel bir yapıya sahip olan pestil ürünlerinde bugün yerel üreticiler üretimlerini güvenle gerçekleştirdikten sonra Söyle Yerinden sayesinde bu kategoride sizlere sunabilmektedir. Bu sayede farklı meyve çeşitleri ile en uygun pestil fiyatları üzerinden alışverişlerinizi keyifle tamamlayabilirsiniz.