MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)

Helva

Türk tarihinde ve Ortadoğu ülkelerindeki çok yaygın bir tatlı türü olan helva ülkemizde de birçok farklı çeşit ile birlikte üretilir. Bilinen en ünlü çeşitleri ise un veya irmik ile yapılanlar olmak ile birlikte her çeşidinin içerisinde özellikle yağ, şeker ve süt gibi tat veren malzemeler yer alır. Bu malzemelerin birleşimi sayesinde hem tatlı hem lezzetli hem de doyurucu bir yapıya kavuşurken, vücuda fayda sağlayabilen bir ürün elde edilir.

Türkiye'de çok eski zamanlardan bu yana neredeyse her vilayette geleneksel yöntemler ile üretim yapan helva markaları yer almıştır. Bu markalar çoğu zaman tahinli klasik ürünleri üretirken, bazen çekme, bazen saray ve bazen de fıstıklı gibi helva çeşitleri ile ürünlerini klasikleştirmiştir. Günümüzde de halen Türkiye'nin her farklı kentinde tanınmış ve bilinen markalar bu ürünlerini üretmekte ve popüler bir şekilde piyasaya sunmaya devam etmektedir.

Söyle Yerinden içerisinde oluşturduğumuz bu alt kategoride de helva adına en iyi markaların klasik bir şekilde sunduğu veya en genç markaların yeni üretim yöntemleri ile sizlere sunduğu değişen ürünlere ulaşabilirsiniz. Üreticiden tüketiciye aracısız bir şekilde ulaşan bu ürünlerde kimi zaman Kütahya'nın kimi zaman Gaziantep'in kimi zaman da Ordu’nun meşhur bir ürününü temin edebilirsiniz.

Türkiye'den En Lezzetli Helva Çeşitleri

İfade edildiği üzere Türkiye'de birçok farklı kentte özellikle kültürel bir öge haline gelmiş helva çeşitleri yer alır. Örneğin, çekme olarak adlandırılan ürün genellikle Karadeniz'de popüler bir yapıya sahiptir ve bu ürün bölgede Osmanlı zamanından bu yana üretimi sürdürülen bir üründür. Kastamonu, Ordu veya farklı Karadeniz kentlerinde halen geleneksel yöntemler ile üretilirken, mideye, bağırsağa ve sindirim sistemine iyi gelen bir ürün olarak da tüketilir.

Aslında bu ürün için en fazla tercih edilen çeşit elbette ki sade, fıstıklı veya günümüzdeki yöntemler ile çikolatalı gibi çeşitleri bulunan tahinli helva olarak görülebilir. Bu ürün ise tahin lezzetinin şeker, çöven otu ve un gibi malzemeler ile karıştırılarak döve döve pişirilmesi sayesinde elde edilen çok özel bir lezzettir. Bu ürün konusunda özellikle Türkiye'de Şanlıurfa'dan Manisa'ya ve Konya'dan Kayseri'ye kadar her kentte eski günlerden bu yana üretim yapan markalar halen ürünlerini geleneksel olarak sunmaya devam etmektedir.

Türkiye'den Alternatif Helva Fiyatları

Elbette ki çocuklardan yetişkinlere kadar herkes için helva en lezzetli tatlılar arasında yer alır. Türkiye'de bugün lüks otellerde dahi açık büfe kahvaltılarda çeşitler arasında yer alan bu tatlı, halen birçok kentte de bir kahvaltılık olarak tüketilir. Hatta bakkallarda bile klasik olarak ekmek arası satılan bu tatlıyı sofranızda kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği veya atıştırmalık gibi her nitelikte bulundurmayı seçebilirsiniz.

En iyi helva genellikle en iyi malzeme ile üretilmiş ürün olarak kabul edilir. Yani ister çekme ister tahinli ister dövme olsun içerisindeki aroması veya fıstık gibi kuruyemiş çeşidi ne olursa olsun bu ürünler gerçek tahin ve şeker gibi malzemeler ile üretildiğinde özel bir lezzete kavuşur. Söyle Yerinden sayesinde de helva satın al fırsatlarını değerlendirdiğinizde, üreticinin size en doğal ve katkı maddesiz şekilde hazırladığı bu ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de alternatif olarak çeşitlerini sizlere özel bir şekilde hazırlayarak ulaştırmaya çalışan birçok üreticinin en lezzetli ürünlerini bu kategoride temin edebilirsiniz. Glikoz veya katkı maddesi içermeyen kaliteleri ile birlikte dökme helva gibi ürünleri üreticisinden geleneksel yöntemler ile temin ederken de her seferinde daha fazla almak isteyeceksiniz. Bu noktada da değişen üreticilerin sunduğu alternatif ve ekonomik helva fiyatları ile hemen şimdi ilk alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.