MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 41 (2 Sayfa)

Türk mutfağının en önemli ürünlerinden biri de sucuktur. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen sucuk, farklı yemeklerin içine de koyulabilmektedir. Bir tür fermente et ürünü olan sucuk, uzun raf ömrüne sahiptir. Oldukça yoğun bir baharat çeşnisiyle hazırlanan sucuklar, hamur işlerinde, pidelerde, pizzalarda, kuru fasulye gibi yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra mangalda pişirilen sucuğun da ayrı bir yeri vardır. Tavada tek başına kızartılarak yenildiği gibi, sucuklu yumurta da Türkiye’de en çok tüketilen kahvaltılıklar arasında yer almaktadır.

Sucuk türleri genel olarak şekline bağlı olarak çeşitlenmektedir. Kangal sucuk orta ateşte ısıtılarak hazırlanmaktadır. Bu sucuk türünde sığır ya da koyun eti kullanılabilir. Baton sucuk ise kangal sucukla aynı olmakla birlikte yalnızca şekli farklıdır. Parmak sucuk acılığıyla bilinmektedir. Varyanta sucuk, özel bir baharat çeşnisine sahiptir ve Kayseri’ye özgüdür. Bununla birlikte talebe bağlı olarak bu içeriklerin değişebildiğini unutmamalısınız.

Doğal Sucuk Çeşitleriyle Eşsiz Bir Kahvaltı Sofrası

Sucuğun birçok çeşidi olduğu gibi aynı zamanda yöresel olarak da farklılıklar içerir. Afyon sucuğu, Kayseri sucuğu, Sivrihisar dövme sucuğu, İncirliova deve sucuğu, Tokat bez sucuğu ve Erzurum sucuğu coğrafi işarete sahiptir.

Bu yöresel sucuklar arasında doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilenleri tercih etmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede sucuğun tadını çok daha kuvvetli bir şekilde alabilirsiniz. Aynı zamanda besin değerleri de bu sayede oldukça kuvvetli olacaktır. Fabrikasyon ürünlere kıyasla %100 dana eti sucuklar, aradığınız o eski tatları bulmanızı sağlayacaktır. Sucuk fiyatları ise çeşidine, gramajına, içeriğine ve üreticisine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Sabah kahvaltılarında çeşitli biçimlerde hazırlayacağınız sucuk, güne çok daha keyifli başlamanızı sağlayacaktır.

En İyi Sucuk Nereden Alınır?

Doğal sucuk satın almak birçok tüketici için oldukça zorlu bir süreçtir. Katkı maddesi barındırmayan, geleneksel yöntemlerle hazırlanan sucuklar genel olarak üretildiği yörede satışa çıkarılır. Bu yerel üreticilere ulaşmak ve sucuk satın almak oldukça zahmetli olabilir.

Söyle Yerinden, titiz bir çalışmanın sonucunda tamamen doğal üretim yapan yüzlerce farklı yerel üreticiyi bünyesinde toplamıştır. Bu sayede yöresel sucuk ürünleri de ülkenin dört bir tarafı hızlı bir şekilde paketlenerek gönderilmektedir. Siz de Söyle Yerinden garantisiyle dilediğiniz sucuk ürününü sipariş edebilir, en kaliteli sucuk ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.