MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Cezerye

Osmanlı mutfağından geleneksel olarak günümüze ulaşmış cezerye havuç ile yapılan en özel tatlı çeşitlerinden birisidir. Hatta ismi de Arapçadaki havuç anlamına gelen kelime sayesinde verilmiştir. Bu nedenle akla bu tatlı çeşidi geldiğinde öncelikle elbette havuçlu cezerye olarak anılır. Fakat günümüzde bu tatlı çeşidi Malatya gibi kentlerde kayısı ile de üretilmektedir.

Türkiye'de bu tatlının kökeni çok eski zamanlardan bu yana Mersin ve Adana olarak bilinir. Hatta tüm ülkede meşhur olarak da Mersin cezerye şeklinde adlandırılır. Adana ve farklı kentlerde de benzer tarifler ile yapılırken her zaman rendelenmiş havuç kaynatıldıktan sonra şeker, su ve Hindistan cevizi gibi malzemeler katılarak kavurma işlemi yapılır. 

Macunumsu bir yapıya sahip olan bu karışım için cezerye lokum gibi isimler de kullanılırken, özellikle faydaları nedeniyle tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü cezerye faydaları arasında havuç sayesinde zengin A vitamini ile göz sağlığının korunması, cilt sağlığına olumlu etki sağlanması, zengin bir enerji kaynağı elde edilmesi ve lifli yapısı ile sindirimi düzenlemesi gibi ayrıntılar yer alır.

Yerel Üreticiden Cezerye Çeşitleri

Ülkemizde yöresel yöntemler ile tatlı üretimleri gerçekleştiren birçok üretici farklı kentlerde bu tatlı ürünü için de alternatifler geliştirmektedir. Havuç yerine farklı meyvelerin kullanılması sayesinde elde edilebilecek cezerye çeşitleri arasında da özellikle kayısı ile yapılan üretim yer almaktadır. Bilhassa Malatya kayısısı ile yapılan üretimlerde Antep fıstıklı, çilekli, narlı, sütlü ve vanilyalı gibi seçenekler sunulur.

Söyle Yerinden sayesinde klasik ürünler yerine alternatifleri ile daha lezzetli ve farklı renklerdeki bu ürünleri de tercih edebilirsiniz. Çünkü platformumuzda oluşturulmuş bu alt kategori içerisinde Türkiye'nin dört bir yanından üreticiler, yöresel ürünlerini aracısız bir yöntem ile siz tüketicilere güvenle ulaştırmaktadır. Bu özgür e-ticaret platformunda fiyatlar da üreticinin bağımsız bir şekilde belirlediği rakamlardır.

Kategorimizde yer alan tüm ürünlerde üreticinin maliyetleri ve satış politikasına göre belirlediği cezerye fiyat rakamları yer alır. Bu rakamları değerlendirerek ürünleri sepetinize istediğiniz çeşit ve miktarlar ile ekleyebilir ve alışveriş adımına geçebilirsiniz. Son adımda ise ücretsiz kargo, hızlı teslimat ve pratik ödeme koşulları gibi tüm fırsatları değerlendirerek saniyeler içerisinde alışverişi tamamlayabilirsiniz.