MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 23 arası, toplam: 23 (1 Sayfa)

Turşular

Sebze ve meyveler, güneşli mevsimlerde açık tarım ile yetiştirilen vitamin, mineral ve besin deposu ürünlerdir. Günümüzde seracılık gibi yöntemler ile dört mevsim yetiştirilmeye devam edilse de eski dönemlerde bu ürünlerin muhafazası için ev yapımı turşu gibi geleneksel yöntemler tercih edilmiştir. Bu sayede tuzlu salamura yöntemi ile elde edilen ürün, çok daha uzun süre dayanıklı ve aynı zamanda da özel lezzetli bir hale gelmiştir.

Ev yapımı turşu Anadolu'da geleneksel bir yönteme sahip olarak tuzlu su içerisinde sebzenin, nohut ve sarımsak kullanılarak mayalandırılması ve bu sayede dayanıklı hale getirilmesi işlemidir. Bu sayede de turşu havalar soğuk olmaya devam ettiği sürece küflenme, barlanma ve yumuşama gibi istenmeyen bozulma etkileri göstermeden aylarca tüketilmeye devam edilebilir. Hatta Anadolu'da ev yapımı turşu soğuk mahzen ve depolarda muhafaza edildiği sürece 12 ay tüketilir.

Ev yapımı turşu bazı şehirlerde bir kahvaltılık bazı şehirlerde yemeklerin yanında bir eşlikçi bazen de bir aperatif olarak tüketilir. Örneğin, fasulye turşusu özellikle Giresun ve hatta bütün Karadeniz'de kahvaltıdan öğlen yemeğine kavurma gibi yöntemler ile tüketilir. Aslında bu turşuyu direkt olarak sofranıza eklemeniz ve her yemeğin yanında kütür kütür yapısı ile lezzetli bir şekilde tüketmeniz de mümkündür.

Ev Yapımı Turşu Neden Sağlıklıdır?

Doğal sebze ve meyvelerin salamura edilmesi ile üretimi gerçekleştirilen ev yapımı turşu içerisinde meyve sebzenin vitamin, mineral ve lif yapılarını korumaya devam eder. Ürünün diriliğini kaybetmeden ve erimeden muhafaza edilmesini sağlayan ev yapımı turşu içerisinde aynı zamanda da lezzeti muhafaza etmenin üstünde yeni bir lezzet elde edilmesini sağlar.

Ev yapımı turşu özellikle kış mevsiminde bir antioksidan yapısıyla insan vücudunu soğuk havanın etkisinden ve grip gibi rahatsızlıklardan korumak için önemli bir gıdadır. Günlük hayatta sofrada kornişon turşu veya biber ile hazırlanmış bir ürün bulundurulduğunda, bu ürün yemeğin daha kolay hazmedilmesini, midenin ve bağırsakların korunmasını, iştahın açılmasını ve vücudun kanser gibi rahatsızlıklara karşı korumasını sağlayabilir.

Günümüzde Türkiye'deki her evde özellikle sonbahar mevsimi ile birlikte doğal turşu yapımı tercih edilse de ev yapımı ürünler yapılması hem zahmet hem de özen isteyen ürün çeşitleridir. Örneğin, Anadolu'da bazı kentlerde doğal üzüm şırası çıkarılması, ev yapımı sirke hazırlanması ve sonrasında içerisinde organik turşu hazırlanması gibi yöntemler halen uygulanmaktadır. Bu nedenle Söyle Yerinden sayesinde siz de bu doğal ürünleri tereddütsüz şekilde temin edebilirsiniz.

Ev Yapımı Turşu Lezzetlerini Ayrı Ayrı Seçebilirsiniz

Turşu denildiğinde akla onlarca farklı sebze ve meyve gelmesi mümkün olurken, örneğin; acur, biber, lahana, sarımsak, kornişon, salatalık, fasulye, bamya veya havuç gibi birçok farklı bitki çeşidi ile ev yapımı turşu hazırlanması mümkündür. Öncelikle bu ürünlerin sağlığınıza sunacağı katkıları aklınızda bulundurmanız ve sonrasında da damak tadınıza göre farklı meyve-sebze çeşitleri arasında seçim yapmanız faydalı olacaktır.

Örnek olarak ev yapımı kornişon turşu bugün sofralarda en fazla tüketilen çeşitlerden biri olurken, et yemekleri yanında kullanılabilir ya da hamburger ve sandviç gibi hazır yemeklerin içerisine eklenebilir. Salatalık ve kornişon çeşitleri ile ev yapımı turşu özellikle salatalara eklenen, mayonez ile karıştırılan ya da makarna gibi yemekler yanında çok keyifli olarak görülen ürün çeşitleridir.

Ev yapımı turşu gerçek malzemeler ile hazırlandığına emin olmanız gereken ve içerisinde bulunan çıtır ve taze haliyle damağınıza hitap edecek bir üründür. Kalite kontrolü ve güvenilirliği size Söyle Yerinden güvencesi ile sağlanan ve tamamen yerli üretim olduğundan emin olduğunuz bu ürünleri istediğiniz farklı miktarlar ile 365 gün temin edebilirsiniz. Bu sayede eşsiz yemek sofralarında taptaze bir turşu lezzetini eksik etmeden sofraya oturabilirsiniz.