MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 19 arası, toplam: 19 (1 Sayfa)

Konserveler

Sebze ve meyvelerin mevsimi dışında tüketimi için muhafaza edilmesinde Anadolu'da kurutulması veya konserve yapılması gibi yöntemler tercih edilir. Konserveler kurutma yönteminde meyve ve sebzenin suyunu kaybetmesi ve özlenmesi yerine içerisinde suyunu da muhafaza ederek korunmasını sağlar. Bu nedenle enginar, bezelye, domates veya birçok farklı doğal bitkinin kışa hazırlanması için tercih edilir.

Söyle Yerinden organik ve doğal ürünleri üretim noktasından size aracısız bir şekilde ulaştırmayı hedeflerken, örneğin Ege Bölgesi'ndeki lezzetli konserve seçeneklerini de listesine eklemektedir. Hatta bu açıdan sizlere sunduğumuz bir alt kategori içerisinde örnek olarak bebek enginar konservesi temin edebilirsiniz. Çünkü bu ürün enginarın mevsiminde küçük ve körpe yapısı ile toplanması sonrasında diğer mevsimlerde kullanılacak şekilde muhafaza edilmesini sağlar.

Çanak enginar konservesi gibi ürünler sayesinde de mevsimi dışında enginar keyfini yaşama fırsatı elde edebilirsiniz. Çünkü katkısız konserveler içerisinde sadece temiz su ve tuz gibi malzemeler bulundurduğu için organik sebzelerin aynı lezzeti korunmasını ve sağlıklı şekilde tüketilmesini sağlar. Örnek olarak kış mevsiminde bu ürünler sayesinde enginar ile zeytinyağlı yemekler, pilavlar ve ikramlıklar hazırlayabilirsiniz.

Konserve Sebzeler Neden Sağlıklıdır?

Salamura olarak adlandırılan bu yöntemde sebzeler tuzlu su içerisinde muhafaza edilirken, su; sebze ve meyvenin içerisine dolarak yapısının korumasını sağlar. Yani örnek olarak havuçlu enginar konservesi temin ettiğinizde bu kavanoz içerisinde bulunan sebze tuzlu su sayesinde vitamin, mineral, protein, doğal yağ ve karbonhidrat içeriklerini korur.

Organik konserveler sebze ve meyvenin mevsimi dışında tüketilmesi sırasında da aynı şekilde besin değerlerinin elde edilmesine yardımcı olur. Örneğin, enginar veya taze fasulye mevsiminde nasıl keyifli ve sağlıklı bir şekilde tüketiliyorsa, bu yöntem ile tüketildiğinde de içerisindeki C vitamini, E vitamini ya da Demir gibi mineraller aynı şekilde elde edilebilir. Çünkü genellikle sebzeli ve meyvenin kurutulması sırasında birçok besin değeri kaybedilen su ile etkisini yitirirken, bu yöntemde salamura ile muhafaza edilmeye devam edilir.

Özellikle kış mevsiminde vücudunuzu hastalıklara karşı koruyarak antioksidan etki elde etmek istiyorsanız, doğal konserveler sundukları bu yapı ile hastalıklara karşı korunmanızı ve bilhassa bağışıklığınızı güçlendirmenizi sağlar. Özellikle çocuklarınızın beslenmesine katkı sağlamak, hatta bebekleriniz için hazırladığınız mamalar veya çorbalarda doğal sebze kullanmak için mevsimi dışında bu ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Ev Güvencesinde Hazırlanan Kışlık Konserveler

Salamura hazırlamak için kullanılan su ve tuz miktarına sebzenin miktarı ve türüne göre çok yüksek dikkat etmek gerekir. Örneğin, enginar ya da radika otu konservesi gibi bir ürün hazırlanırken, bitkinin içerisindeki su miktarı, kokusu, tadı ve besin değerleri göz önünde bulundurularak doğru miktarda tuz kullanılmalıdır. Çünkü tuzun az miktarda olması, ürünün küflenmesine ya da çok miktarda olması ise ürünün eriyerek kullanılmaz bir hale gelmesine neden olabilir.

Kışlık konserveler Anadolu'da halen ev ortamında güvenilir ve lezzetli bir şekilde hazırlanırken, Söyle Yerinden bu yöntemleri ve geleneği sürdüren üreticileri sizler ile buluşturmaktadır. Bu sayede üreticiler aracısız bir şekilde ürünlerini size ulaştırabilecek bir yapı ile kapınıza teslim güvencede sizlere lezzet ulaştırır. Ev yapımı güvencesindeki bu lezzetleri dört mevsim mutfaklarınıza eklemeniz sayesinde de istediğiniz her dönem aynı sebze, meyve ve doğal bitki lezzetlerini elde edebilirsiniz.

Özellikle enginar gibi doğal ve döneminde dahi az bulunur değerli sebzeleri farklı mevsimlerde aynı lezzette tüketmek için bu yöntem büyük bir öneme sahiptir. Alışverişlerinizi tüketim miktarlarınıza ve kültürünüze bağlı olarak gerçekleştirdiğinizde, en uygun fiyatlar ile tamamen doğal konserveler sayesinde güvenli ve mutlak lezzetli gıdalar temin edebilirsiniz.