MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

Salamura Yaprak

Ülkemizde Güneydoğu'dan Marmara'ya kadar uzanan neredeyse her bölgede bahar mevsimi ile birlikte üzüm bağlarında asmalar yeşermeye başlar. Genellikle Mart ayından başlayarak yazın sonuna kadar devam eden süreçte bu yeşil asmalardan toplanan asma yaprakları, sarma başta olmak üzere farklı yemeklerin yapılması için kullanılır. Mevsimin sona ermesi ile birlikte de bu yaprakların kış için muhafaza edilmesi için çok uzun zamanlardan bu yana salamura yaprak yönteminden yararlanılır.

Yaprak salamura asma yaprağının üst üste eklenerek tuzlu su içerisinde basılması ve hava almayacak şekilde muhafaza edilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde asma yaprağı yıllarca yapısı bozulmadan muhafaza edilip kullanılabilecek bir hale gelir. Tuzlu bir yapıya sahip olduğu için örnek olarak 5 kg salamura yaprak ürünü temin ettiğinizde, bidon içerisinden bir miktarını alıp, sıcak sade su içerisinde bekletip yumuşatmanız ve tuzunu arındırmanız yeterlidir.

Tuzundan arındırılan salamura yaprak artık rahatlıkla sarma ve dolma yapmak için kullanılabilir. Hatta salamura yaprak sadece sarma değil bakla, nohut veya bulgurla hazırlanan birçok yemek tarifi için de kullanılan malzemeler arasında yer alır. Eğer bu tarifleri denemek isterseniz asma yaprağı pidesi, asma yapraklı börek veya asma yapraklı pilav gibi birçok yemek tarifini inceleyebilirsiniz.

Salamura Yaprak ile Sarma Lezzeti

Sarma, Anadolu'da her kentte kültürel hale gelmiş yemeklerden biridir. Ülkemizde her bölge kendi iklim ve tarım kültürüne göre asma yaprağı yanında bulgur ve pirinç gibi birçok malzeme ile sarma yapabilmektedir. Ancak elbette sarma denildiğinde üzüm yaprağı akla geldiği için özellikle kış mevsimlerinde salamura yaprak önemli bir ihtiyaçtır. 

Salamura ürünler içerisinde öncelikle akla yaprağın hangi memlekette ve hangi bağlardan toplandığı gelir. Çünkü örnek olarak Tokat salamura yaprak daha ince ve lezzetli bir yapıya sahip olurken, Manisa'da toplanan yaprak ile Konya bağlarında toplanan yaprağın birbirinden önemli farkları yer alır. Çünkü bu ürünlerde yaprağın şekli, yırtmaç yapısı, boyutu ve inceliği gibi birçok değişim yer alırken, salamura yaprak sarma hazırlama açısından da bu ayrıntılar önem arz eder. 

Söyle Yerinden en iyi salamura yaprak markası üzerinden seçmiş olduğu ürünler ile size seçenekler sunarken, bu ürünleri temin ettikten sonra üzerinde bulunan talimatlar ile açık havada, nemsiz bir ortamda veya buzdolabında muhafaza etmeniz de gayet kolay olacaktır. Bu sayede istediğiniz her zaman bulgurlu, parça etli, pirinçli, kıymalı, zeytinyağlı, acılı veya alternatif olarak kendi oluşturduğunuz tarifler ile sarma lezzeti elde edebilirsiniz.

Yıllık Salamura Yaprak Stoklarınızı Yapın

Sarma gibi salamura yaprak ile hazırlanan yemek tariflerini sofranızda bulundurmayı seviyorsanız ve sıklıkla yapmayı tercih ediyorsanız, özellikle sonbahar mevsiminde ürün stoklarınızı yapmanız gerekir. Hatta bazı ürünler baharın sonlarına doğru bağlardan toplanır ve salamura mevsimi de bu mevsime denk gelir. Bu nedenle üzüm yaprağı salamura çeşitlerini temin ederken, istediğiniz yaprak türünün mevsimine ve yetişme zamanına dikkat etmeniz gerekir.

Salamura yaprak fiyat değişimleri de aslında asma yaprağının hangi bölgeden toplandığı ve taze zamanda satıldığı fiyat rakamlarına göre değişim gösterir. Genellikle 5 kg salamura yaprak fiyatı bugün bir ev sahibinin yıl boyunca tüketeceği asma yaprağı miktarına orantılı şekilde net bir rakam ortaya koyabilir. Doğru muhafaza edildiğinde 5 kg gibi bir paket yıl boyunca bozulmadan istenilen her dönem bir miktar alınarak kullanılabilir ve yemek yapımına devam edilebilir.

Söyle Yerinden avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, istediğiniz her zaman salamura yaprak ürünlerini kategori içerisinde tercih edebilir ve Türkiye'nin Tokat gibi önemli birçok bölgesinden alınmış ürünleri sipariş edebilirsiniz. Üreticiden tüketiciye ürün ulaşım imkanı ile en uygun fiyatlardan her zaman yararlanabilirsiniz.