MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 22 arası, toplam: 22 (1 Sayfa)

Şekerler

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacak en önemli kaynak karbonhidratlar ve içlerinde bulunan glikoz gibi besinlerdir. Bu karbonhidratlar günümüzde piyasada en çok kullanılan beyaz şeker sayesinde elde edilebilir. Ancak elbette bu gıdanın direkt olarak tüketilmesi mümkün olmadığı için lezzetli bir hale getirmek açısından farklı aromalar, lezzetler, renkler ve malzemeler ile şekerler üretilir.

Şekerler temel olarak bahsedilen bu amaç için üretilmiş olsalar dahi sonrasında damak tadına hitap ettikleri fark edilmiştir ve çeşitlendirilerek keyifli gıdalar haline getirmişlerdir. Örneğin, Osmanlı zamanından günümüze kadar Türkiye'nin özellikle İstanbul başta olmak üzere neredeyse her şehrinde nane şekeri gibi çeşitler vazgeçilmez lezzetler arasında yer almıştır.

Bazı şehirlerde klasik bazı şehirlerde aromatik yapılar ile badem şekeri üretimleri yapılırken, bazı şehirlerde ise bu ürünlerin üretilmesi için fındık ya da fıstık katkılı değişen çeşitler geliştirilmiştir. Bugün Söyle Yerinden olarak size sunduğumuz bu özel alt kategori içerisinde de örneğin fındıklı akide şekeri gibi en özel çeşitleri temin edebilirsiniz.

Türk Kültüründe Şeker Çeşitleri

Türk topraklarında damak tadına çok önem verilerek yemek ve gıda üzerinden aşırı dikkatle durulmuştur. Hatta bu özen ve bu damak tadı niteliği ta Orta Asya'dan günümüz topraklarına kadar uzanmış ve her yenilik ile gelişmeye devam etmiştir. Bu bağlamda tatlılar ve şekerler her zaman kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olurken, birçok önemli çeşit geliştirilmiştir.

Şekerler standart olarak içerisindeki şerbet yapısına katılan malzemeler ile hazırlanırlar. Bazen bir bademin kullanılması, bazen lokumların kaplanması, bazen nane aroması, bazen fındık, bazen de karışık meyve renklerinin kullanılması seçilmiştir. Bu sayede geçmişten günümüze ulaşan yöresel ve geleneksel şeker çeşitleri elde edildiği gibi günümüzde de halen farklı malzemeler ile farklı çeşitler ortaya çıkarılmaktadır.

Türkiye'de şekerler incelendiğinde özellikle akide şekeri çok önemli bir yere sahiptir. Hatta bu ürün açısından da akide şekeri çeşitleri üzerinde durmak mümkündür. Çünkü akide Türk mutfağında en eski çeşitlerden biri olarak Arapçadaki akit sözcüğünden gelir ve yeniçerilere ulufe dağıtılması sonrasında bir sözleşme yapıldığı için ağız tatlılığı ve padişaha memnuniyet gösterme açısından tüketilirdi. 

Türlerine Göre Şekerler ve Fiyatları

Günümüzde de sade bir şekilde içerisindeki fındık yapısı ile uzun bir yoğurma süreci sonrasında hazırlanan standart fındıklı ürün veya karışık akide şekeri gibi birçok farklı ürün çeşidi halen üretilmektedir. Bu ürünlerde de temel olarak belirtildiği şekilde beyaz şeker ve içerisine eklenecek aromatik malzemeler, tarçın, renklendiriciler ve fındık gibi malzemeler yer alır. Bu bağlamda şekerler üretilirken kullanılan bu malzemelerin her biri ürünün fiyatının belirlenmesinde de etki sahibidir.

Ülkemizde bazı ürünler çok uzun yıllardır aynı standart ile üretilir ve fiyatları da her zaman belirli miktarlarda artarak neredeyse sabit kalır. Örneğin, belirli markaların nane şekeri fiyatları ürünün değişmeyen lezzeti ve yapısı ile bu tür bir kıstas oluşturabilir. Öte yandan Mardin gibi Güneydoğu illerinde birçok farklı renk ile üretim yapılması üzerinden badem şekeri fiyatları her yıl kullanılan bademin fiyatlarına ve kalitesine göre değişim gösterir.

Akide şekeri fiyatları ise bugün şekerler içerisinde en önemli noktalardan birisidir ve günümüzde İstanbul gibi belirli kentlerde çok az miktarda üreticisi kalmıştır. Hele ki gerçek akide üretimi için artık çok az usta ve üretici bulunduğundan dolayı bu tip şekerler bazen diğer çeşitlere göre yüksek fiyatlarda olabilir.

Söyle Yerinden sayesinde ise seçmiş olduğunuz şekerler açısından her zaman üreticinin direkt olarak sunduğu fiyatları değerlendirebilir ve avantajlı alışverişler yapabilirsiniz. Aracısız ticaret platformumuzda alışverişlerinizi kolay site kullanımı ile birlikte güvenli sipariş yöntemi ve en uygun ödeme koşulları sayesinde tamamlayabilirsiniz.