MENÜ
Sepet
Kategorinin Öne Çıkanları
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 638 (27 Sayfa)

Temel Gıda & Bakliyat

Uzun bir gün sonunda mutfağınızda güzel bir yemek hazırlamak istiyorsanız, birçok temel gıda ihtiyacınız yer alır. Mükellef sofralarda yer alacak pilavlar, sulu yemekler, çorbalar veya zeytinyağlı yemekler açısından özellikle yöresel ürünler tercih ederek bu gıdaları tamamlayabilirsiniz. Örneğin, lezzetli tereyağlı bir çorba hazırlamak için doğal mercimek kullanmayı seçebilirsiniz.

Söyle Yerinden olarak sizlere temel gıda kategorisi içerisinde doğal ve geleneksel yöntemler ile üretilmiş bakliyat ve gıda çeşitlerini sunuyoruz. Bizzat yöresinde hazırlanmış bu doğal bakliyat ürünlerini ve diğer tüm geleneksel çeşitleri mutfağınızda bir araya getirebilirsiniz. Eğer şahsi beslenmeniz, aile sofralarınız ya da misafir sofralarınız için lezzetli ve sağlıklı yemekler arıyorsanız, bu gıdalardan yararlanabilirsiniz.

Sofranızda lezzetli ve farklı soslarla tatlandırılmış bir makarna tüketmek istiyorsanız, ev yapımı makarna ürünlerini tercih edebilirsiniz. Eğer bu tüketimde hiçbir katkı maddesinin ya da fabrikasyon malzemenin bulunmadığı daha lezzetli bir ürün arıyorsanız da organik makarna gibi çeşitler arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Kış Gününde Sofranızda Sıcak Bir Doğal Tarhana

Kış ve Ramazan sofralarında akla öncelikle sıcak bir çorba gelir. Çorba içmek mideyi rahatlatır ve iştahın açılmasını sağlar. Hatta birçok insan sadece çorba ile doyarken, başka hiçbir lezzet dahi aramaz. Bu açıdan lezzetli ve sağlıklı bir sofra için en doğal çorba çeşitlerini arıyorsanız, geleneksel yapısı ile doğal tarhana ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Yöresel tarhana bugün kategori içerisinde Beyşehir ve Maraş tarhanası gibi birçok farklı çeşit ile beğeninize sunulur. Bu tarhana çeşitleri arasında yaptığınız seçimler ile doğal yağlar, baharatlar ve farklı doğal bakliyat eklentileri sayesinde sofranıza sıcak ve lezzetine doyum olmayacak bir çorbayı rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Özellikle de Ramazan ayında hem sahur hem de iftar sofralarında sıcak bir çorba sunumu için evdeki değişen malzemeler ile yeni çorbalar da deneyebilirsiniz. Ama lezzeti kanıtlanmış sağlıklı bir çorba tüketmek için de ev yapımı tarhana aradığınız o orijinal lezzeti sunabilecek en doğru ürünlerden biri olabilir.

Yöresel Erişte ile Hamur İşlerinden Vazgeçmeyin

Genellikle uzmanlar diyet programları veya sağlıklı bir beslenme için unlu mamulleri ve hamur işlerini çok fazla tüketmemeyi önermektedir. Ancak özellikle ülkemizin mutfak kültürüne bakıldığında bu tarz birçok farklı gıdanın tüketimi bir kültür oluşturmaktadır. Örneğin, çok eski tarihlerden beri Anadolu'da yöresel erişte üretimi asla terk edilmemiştir.

Yöresel erişte Türk insanının kendi evinde, kendi yöntemleri ile geliştirdiği ve ürettiği bir makarna çeşididir. Aslında bu ürün net olarak ev yapımı makarna olarak da ifade edilebilir. Günümüzde sofralarınıza eklemekten vazgeçemediğiniz makarna lezzetinin yerini bu ürün ile hem güven hem de sağlıkla doldurabilirsiniz.

Kahvaltılardan öğlen yemeklerine ve atıştırmalıklardan akşam yemeklerine sofranızdan bu tarz doğal hamur işi ürünlerini eksik etmek istemiyorsanız, en önemli tercihlerinizden biri mantı olarak da görülebilir. Çünkü mantı Türkiye'de Kastamonu'dan Kayseri'ye birçok farklı kentte üretilen vazgeçilmez doğal ve lezzetli hamur işi çeşitlerimizden birisidir. Salça, tereyağlı veya sadece sarımsaklı yoğurt ile tüketilebilecek bu ürün doyumsuz bir damak tadına sahiptir.

Salamura Yaprak Veya Turşu ile Fermente Ürünleri Sofranıza Taşıyın

Doğal gıda üretiminde çok eski çağlardan bu yana fermantasyon vasıtasıyla daha dayanıklı ve uzun ömürlü gıdalar elde edilmiştir. Örneğin, yıl içerisinde hangi sebze mevsimini tamamlamaya başlarsa, Anadolu kültüründe bu sebze ve meyve turşu yöntemi ile daha uzun ömürlü bir hale getirilir. Hele ki kış aylarında mideyi korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için turşu her sofrada yer alması gereken bir gıdadır.

Yine kışlık ev yapımı konserveler fasulyeden patlıcana, kabaktan enginara ve kerevizden karnabahara kadar birçok farklı ürünün tuzlu su içerisinde korunaklı bir hale getirilmesi ile elde edilir. Örnek olarak radika, Ege'nin en lezzetli doğal otlarından biri olurken, çok kısa bir süre yetişir ve bu ürün için hazırlanan kışlık ev yapımı konserveler lezzetini başka mevsimlere taşımasını sağlar.

Konserve denildiğinde elbette ki salamura yaprak akıldan çıkmayacak ürünler arasında yer alır. Özellikle Türkiye'de çok geniş bir coğrafyada bağcılık faaliyetleri de yer aldığı için her yörenin farklı bir lezzet ve doku ile asma yaprağı yer alır. Bu asma yaprakları sayesinde hazırlanan bir salamura yaprak kışın aradığınız eşsiz yemekleri hazırlamak için size fırsat sunar.

Toprağından, dalından ve bizzat mutfağından mutfaklarınıza ulaşacak temel gıda çeşitleri ile birlikte sofralarınıza renk katabilir ve kendi tariflerinizi geliştirebilirsiniz. Söyle Yerinden ayrıcalıkları ile aracısız bir şekilde tüm bu ürünlere saniyeler içerisinde erişebilirsiniz.