MENÜ
Sepet
Kategorinin Öne Çıkanları
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 164 (7 Sayfa)

Unlu Mamuller

Doyurucu bir atıştırmalık tüketmek için öncelikle hafif tuzlu veya tatlı unlu mamuller tercih edilir. Çünkü bu gıdalar ekmek kadar doyurucu ve özellikle Türk mutfak kültüründe ekmek kadar standart bir yere sahiptir. Örneğin simit, Türk toplumunun en fazla tükettiği hamur işi çeşidi olarak, en keyifli ve lezzetli atıştırmalık türüdür.

Unlu mamuller öncelikli malzemesi buğday veya mısır unu gibi bir gıda olan ve içerisine istenilen her malzemenin katılabileceği mamullerdir. Yani un ile birlikte yağ, şeker, tuz, süt, yumurta, yoğurt, susam, çekirdek içi veya kakao gibi her malzeme birleşebilir. Bu anlamda unlu mamuller susamlı simit gibi çeşitlerden başlamak üzere değişen aromatik kurabiyelere, şekerli çöreklere veya spesifik çeşitlere kadar ulaşır.

Doyabilmek ve doyarken lezzet almak için her insanın unlu mamuller tüketmesi gerektiği düşünüldüğünde de özellikle vegan, vejetaryen veya glutensiz beslenmek isteyen kişiler için dahi en uygun çeşitler ile üretimler yapılır. İşte bu noktada farklı malzemeler ile farklı çeşitlerde üretim gerçekleştiren yöresel ve yerel üreticiler bu özel ürünlerini Söyle Yerinden sayesinde unlu mamuller için oluşturulan bu kategoride sizlere sunmaktadır.

En Çok Sevilen Unlu Mamuller

Simit bu konuda verilen ilk örnek olmak ile birlikte en çok sevilen unlu mamuller arasında elbette ki birinci sırayı alır. Ülkemizde bildiğimiz simit normal buğday ununun yumurta, tuz, su ve maya gibi malzemelerle yoğrulması, sonra pekmezli bir karışıma daldırılarak ardından susam ile kaplanıp fırında pişirilmesi sayesinde elde edilir. Bu sevilen lezzetin çeşitlendirilmesi açısından da bugün ay çekirdekli simit gibi değişen ürünler tercih edilebilir.

Simidi daha organik ve atalık tohumlardan elde edilmiş güvenilir bir buğdaydan üretmek açısından da siyez unlu simit gibi çeşitler ön plana çıkar. Hatta unlu mamuller için kendi üretimlerinizi ve lezzetlerinizi oluşturmak istediğinizde de aynı kategoride Kastamonu'dan evinize ulaşabilecek siyez unu gibi önemli bir ürünü de temin edebilirsiniz.

Ağızda dağılan hamur işleri tüketmek istediğinizde de elbette ki kurabiye tercihi yapmanız gerekir. Bu noktada da örnek olarak tuzlu kurabiye açısından hem siyez unu hem yumurtalı hem zerdeçallı hem de glutensiz çeşitler gibi birçok ürün tercih edilebilir. Örneğin, sarı rengi ile içerisinde çekirdek taneleri veya haşhaş gibi malzemeler bulunan lezzetli bir zerdeçallı kurabiye tüketmeyi seçebilirsiniz. Hatta gıda tüketim kültürünüze göre önemli bir nokta olarak vegan kurabiye ürünlerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Özel ve Geleneksel Çörek Çeşitleri

Türk mutfak kültüründe unlu mamuller denildiğinde akla gelen en geleneksel ürün çeşitleri çöreklerdir. Her kentin kültüründe yer alan çörekler bazen özel günlere has olarak bazen de kahvaltılık bir çeşit olarak ya da atıştırmalık olarak üretilir. Örneğin şekerli Maraş çöreği Kahramanmaraş'ta bilhassa bayramlarda tüketilen ve misafirlere ikram edilen bir çeşittir. Hatta bu ürün tuzlu olarak da üretilir.

Yine Akdeniz bölgesinden bir örnek olan Tarsus çöreği ise günümüzde özellikle siyez unu ile üretildiğinde incecik ve pekmezli yapısı ile ayrı bir lezzet sunar. Hatay'da geleneksel olarak bayram ve kandillerde mutlaka yapılan kömbe gibi çeşitleri ise geleneksel yapısını hiçbir zaman kaybetmemiş ürünler arasında yer alır. Çörekler ve biberli kurabiye gibi birçok farklı çeşit unlu mamuller arasında lezzetinden vazgeçilemeyecek kültürel öğeler olarak her zaman yer alır.

Geleneksel ve tarifi halen korunur bir şekilde üretilen veya yeni nesilde sayısı artan unlu mamuller maliyeti kullanılan malzemeye göre belirlenen ürünlerdir. Çünkü ister Kars ketesi, ister bir vegan kurabiye ister bir karabuğday kurabiyesi gibi birçok farklı ürün genellikle aynı malzemeler ile üretilir. Ancak bu malzemelere ve ürüne verilen emeğe göre fiyatları değişebilir. Söyle yerinden sayesinde ise bu kategoride en sevdiğiniz unlu mamuller arasından seçimlerinizi yaparak, tek sepette adresinize en hızlı teslim ile avantajlı alışverişlerinizi hemen yapabilirsiniz.