MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 24 arası, toplam: 41 (2 Sayfa)

Türk mutfağında geleneksel olarak onlarca farklı kahvaltılık ürün vardır. Bu kahvaltılıklar arasında yaygın olarak tüketilenlerden biri ise marmelattır. Marmelat, genel olarak meyvelerden hazırlanan tatlı bir yiyecektir. Yöresel kahvaltılıklar arasında önemli bir yeri vardır. 

Hem taze hem de kuru meyvelerden hazırlanabilen marmelat, geleneksel olarak meyvenin ezilmesi veya rendelenmesiyle hazırlanır. Ezilen veya rendelenen meyve şekerle uzun saatler boyunca kaynatılır ve püre haline getirilir. Reçelden daha fazla kaynatıldığı için suyunu daha fazla çeker. Bu da çok daha yoğun bir kıvama sahip olmasını sağlar.

Marmelat dayanıklı bir besin olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Fabrikasyon marmelatlarda belirli koruyucular ve kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Doğal marmelatlar ise, kapağı açıldıktan sonra kısa bir süre içerisinde tüketilmelidir. Onlarca farklı marmelat çeşidi vardır. Bu çeşitlerin kimi daha çok bölgesel olarak tüketilirken, kimileri ise ülke çapında yaygın bir tüketime sahiptir. 

Marmelat sayesinde hem sağlıklı bir tatlıya sahip olabilir, hem de sağlığınıza birçok faydası olan bir ürün tüketebilirsiniz. Bu tatlı, kahvaltının yanı sıra ara öğünlerde de yaygın bir tüketime sahiptir. Sağladığı faydalar nedeniyle çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Marmelat Çeşitleri Nelerdir?

Farklı meyvelerden yapılan marmelatların birçok çeşidi vardır. Kızılcık, alış ve kuşburnu marmelatı bunlar arasında en çok bilinen ve yaygın olarak tüketilenleridir. Bunun yanı sıra yaban mersini marmelatı, turunç marmelatı, erik marmelatı gibi çok bilinen be tüketilen çeşitleri de mevcuttur. Bunun yanı sıra bu meyvelerin yanında lavanta gibi ek bazı malzemeler de kullanılabilmektedir.

Şekerli seçeneklerin yanı sıra şekersiz marmelat çeşitleri de bulunmaktadır. Bu ürünler genel olarak hafif mayhoş meyvelerin şekerle tatlandırılmasıyla hazırlanır. Bu sayede harika bir lezzete sahip olurlar. Kahvaltılarda yaygın olarak tüketilen marmelat çeşitleri, ara öğünlerde de sık bir kullanıma sahiptir. Bunların yanı sıra tatlı krizine girdiğinizde, bu krizi bastırmak adına oldukça sağlıklı bir seçenektir. Doğal marmelat çeşitleri, hem lezzetiyle sizi büyülerken hem de sağlığınıza birçok katkı sağlar. Besin değerleri, kullanılan meyvelerin çeşidine göre farklılık gösterir.

Doğal Marmelatlarla Lezzetli Bir Kahvaltı Sofrası

Marmelatlar oldukça lezzetli ve yoğun aromaya sahip olan yiyeceklerdir. Yöresel kahvaltı sofralarında mutlaka bulunan bu ürün, kimi zaman birden çok çeşitle sofraları süsler. Marmelat aşıkları için birden fazla çeşidin sofrada olması, olağan bir durumdur. Kimi zaman sade bir şekilde kimi zaman ekmek üzerinde tüketilen bu ürünler, çocukların da çok sevdiği kahvaltılıklardan biridir. Tatlı lezzetiyle tüm çocukları kendine hayran bırakan bu ürün, yetişkinlerin de favorileri arasındadır.

Marmelat satın alırken ise dikkat etmeniz gereken en önemli konu, doğal ürünleri tercih etmenizdir. Ormandan toplanan meyvelerle ve şeker pancarıyla, geleneksel yöntemler izlenerek üretilen marmelatlar çok daha sağlıklı ve lezzetlidir. Fabrikasyon marmelat ürünlerinde yer alan kimyasallar, hem lezzetin hem de besin değerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Bu sebeple yerel üreticilerle iletişime geçerek, doğal marmelat çeşitlerine yönelmeniz gerekir.

Söyle Yerinden ile Aradığınız Marmelat Çeşitlerine Ulaşın!

Yöresel kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan doğal marmelatlara ulaşmak oldukça zorlayıcı olabilir. Yerel üreticilerle iletişim kurmak, güvenilir ürün satın almak birçok tüketici açısından oldukça zor hale gelmiştir.

Söyle Yerinden, bu zorluğu aşmanız için kurulmuş, yerel üreticilerin bir araya geldiği ürün pazarıdır. Söyle Yerinden çatısı altında onlarca farklı üreticiyle iletişime geçebilir, marmelat çeşitlerini inceleyebilir ve dilediğinizi hemen sipariş edebilirsiniz. Titizlikle seçilmiş yöresel ürünler, Söyle Yerinden güvencesi ve güvenli ödeme yöntemleriyle kısa sürede kapınıza kadar gelecek!