MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 19 arası, toplam: 19 (1 Sayfa)

Kaşar peyniri Türkiye ve Yunanistan gibi ülkelerde yüksek oranda tüketilen; koyun, keçi ve inek sütünden üretilebilen sarı renkte sert bir peynirdir. Kahvaltılarda yaygın olarak tercih edilen kaşar peyniri, tek başına yenilebildiği gibi tostlarda, sandviçlerde, makarnalarda ve pidelerde de yaygın bir kullanıma sahiptir.

Kaşar peynirini genel olarak iki kategoriye ayırmak mümkündür. Bunlar taze kaşar ve eski kaşardır. Taze kaşar adından da anlaşılabileceği üzere, yapıldıktan kısa bir süre sonra tüketilir. Eski kaşar ise yapımının ardından altı ay boyunca bekletilmektedir. Çuvalda bekletilerek eskitilen bu peynir, saf koyun sütünden olduğunda, doğru koşullarda 3 yıl saklanabilir.

Kaşar Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Kaşar peyniri tıpkı diğer peynirler gibi insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Bu peynir protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden oldukça zengindir. Aynı zamanda ihtiyacınız olan enerji için yüksek kalori kaynağıdır. 

Yüksek kalsiyum içeren kaşar peyniri, kemik gelişimi ve diş sağlığı açısından oldukça yararlı bir seçenektir. Aynı zamanda doğal bir antioksidan olarak kabul edilen bu peynir, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi açısından da önemli bir üründür. Düzenli olarak tüketildiği zaman kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltan yöresel kaşar peyniri, sindirim sisteminizin de rahatlamasını sağlayacaktır. 

Kaşar peyniri ülkenin birçok farklı noktasında üretilmektedir. Bununla birlikte özellikle iki bölgenin peyniri çok daha yaygın olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir.

Coğrafi İşaretli Yöresel Kaşar Peyniri

Kaşar peyniri, ülkenin farklı noktalarında üretilebilmektedir. Bununla birlikte özellikle Malkara eski kaşar peyniri ve Kars kaşarı Coğrafi işaret almış ürünlerdir. Trakya ve Kars’tan çıkan kaşar peynirlerinin yanı sıra Trabzon ve Muş kaşarı gibi farklı lezzetler de oldukça popülerdir.

Kahvaltıların vazgeçilmez ürünlerinden biri olan kaşar peynirini farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Her yörenin kaşar peynirinin kendine özgü aromaları vardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, peynirin doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilmesidir. Fabrikasyon kaşar peynirinden olması gereken lezzet yoğunluğunu elde edemeyeceğiniz gibi, yeterince kalsiyum, protein ve vitamin almanız da mümkün değildir. 

Söyle Yerinden, ülkenin çeşitli yerlerinde doğal ve geleneksel kaşar peyniri üretimi yapan üreticileri bir arada bulunduğu bir platformdur. Söyle Yerinden sayesinde farklı bölgelerde üretilen kaşar peynirlerini sipariş edebilir, yöresel üretim yapan yüzlerce üreticiye ulaşabilirsiniz.