Sepet

Zahter

Yöresel önemli bir baharat karışımına da ismini veren zahterle henüz tanışmadıysanız sizi sitemize alalım. Keskin kokusu ve acımtırak tadıyla dağ kekiği ya da yabani kekik olarak da adlandırılan bu bitki taze ya da kuru olarak tüketilebiliyor. Özel aroması sayesinde salatalardan mezelere kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan zahter, özellikle Hatay mutfağında hatırı sayılır bir yere sahip.  Kimyon, limon tuzu, yer fıstığı, rezene, kişniş, menengiç, sumak ve biberle birlikte kavrulan ve un haline getirilen Zahter Baharatını, sızma zeytinyağıyla harmanlanarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Buraya kadar lezzetinden bahsettiğimiz zahter son dönemde şifalı etkileriyle de göz dolduruyor. Bu nedenle aktarlardan satın alınan gözde baharatlardan biri. Dilerseniz iştahları açan lezzetiyle meşhur olan zahterin az bilinen faydalı etkilerine beraber göz atalım.  

Zahterin Faydaları

Güçlü bir antioksidan olan zahter bitkisinin yapılan çalışmalar sonucu sinir sistemini kuvvetlendirdiği ve taşikardi sorunlarını azalttığı saptanmıştır. Hatta hazmı rahatlattığı için sindirim organlarını koruduğu da bilinen etkileri arasında. Ayrıca son dönemlerde nispeten daha ağır geçirilen gribal hastalıklar için bağışıklığı güçlendirme görevi üstlenir. Kış hastalıklarına karşı vücudun direncini arttıran bu özel bitki antiseptik özelliği sayesinde açık ağız yaralarına da tatbik edilebilir.

Yöresel Baharatların Adresi

Peki doğallığını ve aromasını kaybetmemiş bir Zahter Nereden Alınır? Sizin için en doğalı arama yolculuğuna çıkan Soyleyerinden.com, doğallık, lezzet, aroma, nitelikli ham madde, organik üretim ve güven gibi kıstaslarda ihtiyaçlarınız için dört dörtlük çözümler sağlıyor. Zahter baharatının en doğalını onun adıyla özdeşleşmiş olan memleketlerden arayıp buluyor ve kapınıza kadar getiriyor. Siz de bu şekilde tadını ve aromasını özlediğiniz organik baharatlara tek tıkla erişebiliyorsunuz. Fabrikasyon üretim tekniklerine uzak olan Söyle Yerinden, geleneksel yöntemleri baz alan üretim süreçlerini yakından takip ederek en sağlıklı yöresel baharatları sizlerle buluşturuyor.


Zahter

Bu kategoride ürün bulunamadı.