MENÜ
Sepet
Gösterilen: 1 ile 19 arası, toplam: 19 (1 Sayfa)

Bulgur

Hem eski zamanların hem de günümüzün en önemli karbonhidrat kaynağı olarak tüketilen bulgur kökeni Ortadoğu olarak bilinen Türkiye'de de Güneydoğu bölgesine dayanan bir buğday tüketim şeklidir. Buğdayın kaynatılarak soyulması ve sonrasında istenilen kalınlıkta öğütülmesi ile bu kuru bakliyat elde edilir. Bilindiği üzere de bu bakliyat sayesinde evinizde ister pilav ister dolma isterseniz köfte gibi lezzetli tarifler hazırlayabilirsiniz.

Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu mutfağında bilindiği üzere birçok farklı yemek içerisinde bulgur yer alır. Elbette ki bu örneklerden birisi olarak öncelikle hakla çiğ köfte gelebilir. Bu yemek için kullanılan ürün köftelik bulgur olarak adlandırılırken, çok daha ince bir şekilde öğütülmüştür ve el yordamı ile yoğrulması dahi kolaydır. Söyle Yerinden sayesinde siz de ince bulgur temin ederek evinizde bulundurabilir ve istediğiniz her zaman ister çiğ köfte ister yumurtalı köfte ister içli köfte gibi tarifler hazırlayabilirsiniz.

Bulgur çeşitleri birbirinden ayrılırken, öncelikle hangi buğdaydan elde edildiğine ve sonrasında da öğütme boyutuna göre ayrılır. Örneğin, Anadolu'nun atalık buğdaylarından elde edilen veya Urfa buğdayından elde edilen ürün ile siyez buğdayından elde edilen ürün arasında kalite, lezzet ve renk farkı vardır. Çünkü örnek olarak siyez bulguru rengi ile daha kahverengi, protein değeri daha yüksek ve kısmen de fiyatı daha yüksek bir üründür.

Bulgurun Faydaları İçin Düzenli Tüketim Önemli

Buğdaydan elde edebileceğiniz tüm besin faydalarını protein, karbonhidrat ve doğal yağ içeriklerini bu ürün üzerinden güvenli bir şekilde elde edebilirsiniz. Tüketim açısından öncelikle mutfağınızda bu ürün ile birlikte hazırlayabileceğiniz yemeklerin bir listesini oluşturabilir ve bu yemekleri özellikle periyodik aralıklar ile sofranıza eklemeyi tercih edebilirsiniz.

Mutfak kültürünüze ve yetişmiş olduğunuz bölgeye bağlı olarak kısır, yumurtalı köfte, mercimekli köfte veya ezogelin çorbası gibi birçok tarif içerisinde bu bakliyatı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dolmalar, sarmalar ve hatta bazen et yemekleri içerisinde de kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede daha rahat bir sindirim, besleyicilik ve rahatlıkla alışabileceğiniz bir lezzet elde edebilirsiniz.

Mutfak alışverişlerinizi gerçekleştirirken Söyle Yerinden avantajlarından yararlandığınızda, en uygun bulgur fiyatı ile ulaşabileceğiniz bu ürünler, mutfağınızın baş tacı olabilecek kadar özel bir yere sahiptir. Birinci elden aracısız e-ticaret yöntemi ile satın alabileceğiniz pilavlık, köftelik ve yöresinden doğal bu ürünleri hemen şimdi sepetinize ekleyebilirsiniz.