Sepet

Bulgur

Pilav, sarma, dolma, tavuk kapama, salata ya da köfte gibi sofralarımızı şenlendiren en lezzetli yemeklerde hep onun imzası var. Durum buğdayının geldiği en lezzetli durak olan Bulgur, farklı çeşitleriyle farklı yemeklere hayat veriyor. Dilerseniz bu özel bakliyat ürününün üretimiyle ilgili satır başlarına kısaca değinelim. Bir buğday tanesinde üç kısım bulunmaktadır. Magnezyum minerali, suda çözünen proteinler ve lifler bakımından zengin olan kepek tabakası tahılın dış kabuğunu oluşturur. Besin değeri açısından oldukça zengin olan ruşeym (tohum) kısmı orta bölümde yer alırken iç kısmını besin değeri açısından zayıf olan ve endosperm olarak adlandırılan unsu bir öz oluşturur. Bulgur üretiminde tahılın öğütülmeden önce ince kabuğu soyuluyor olsa da üretilen bulgur lifler ve mineraller konusunda zengin bir beslenme sunmaktadır.

Yöresel Bulgur Çeşitleri

Posa ve lif bakımından birçok içeriği barındıran bulgur, karbonhidrat değeri yüksek, B vitaminlerinin çoğunu ve çeşitli mineralleri kapsayan besleyici bir bakliyattır. Folik asit içeriği onu iyi bir hamilelik dönemi gıdası da yapmaktadır. Toplam yağ oranı düşük olduğu için kolesterol içermez. İçerdiği minerallerden ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandırır, hazmı rahatlatır ve sindirimde görevli tüm organları koruyucu etkiye sahiptir. Bakliyat yemeklerinde bulgur kullanmak o yemeği daha besleyici bir hale çevirmek için etkili bir yoldur. Dolayısıyla bulgur öğünlerde yer alması gereken temel bir besindir diyebiliriz.

Yöresel Gıdalar

Yöresel bulgur çeşitlerinde en doğal buğdaylar kullanılır ve geleneksel imalat süreçleri başroldedir. Genellikle siyez, karakılçık, kavılca gibi genetiği hiç bozulmamış yerli buğdaylardan üretilen yöresel çeşitler, doğal oldukları için tam bir beslenme sağlar.
 
Öğütülme teknikleri ve üretildiği buğdayların çeşitliliği sayesinde farklı birçok türe sahip olan Yöresel Bulgur Çeşitleri Söyle Yerinden farkıyla şimdi kapınıza kadar geliyor. Bu sayede havası ve suyu bulgur üretimi için oldukça elverişli olan memleketlerin en değerli olan bulgurları için uzun bir keşif yolculuğuna çıkmak zorunda değilsiniz. Kilometrelerce uzakta üretilen yerel çeşitler için online siparişinizi oluşturmanız yeterli.

Bulgur

Pilavlık Değirmen Bulguru sarı bursa 5 kgPilavlık Değirmen Bulguru sarı bursa 5 kg
% 0
Pilavlık Değirmen Bulguru sarı bursa 5 kgBursa yöresinin meşhur buğdayından elde edilen bulgurumuz. Sadece su ve buğdayın buluşması ve taş değirmenlerde öğütülmesi ile elde edilmektedir. Doğal ve katkısızdır. Sarı Bursa buğdayından üretilen bulgurumuzun kendine has aroması ve lezzeti vardır.Geleneks..
105,00 TL 105,00 TLVergiler Hariç:105,00 TL
İsotçu Ömer Pilavlık Urfa Bulguru (1 Kg)İsotçu Ömer Pilavlık Urfa Bulguru (1 Kg)
Pilavlık Urfa Bulguru (1 Kg) ..
24,99 TLVergiler Hariç:24,99 TL
Akdeniz Yöresel Maraş Yöresi Pilavlık Orta Bulgur torkcu 5 KGAkdeniz Yöresel Maraş Yöresi Pilavlık Orta Bulgur torkcu 5 KG
% 10
Maraş yöresi Pilavlık sarı bursa cinsi Orta boy Bulgur 5 KG ..
100,00 TL 90,00 TLVergiler Hariç:90,00 TL
Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)